Strona głównaRecenzjeZotac GeForce GTX 1060 AMP! Edition – test karty graficznej

Zotac GeForce GTX 1060 AMP! Edition – test karty graficznej

Do naszej redakcji trafiła karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 ze znanej i cenionej serii AMP! Edition. I chociaż wielu graczy elektryzuje zbliżająca się powoli premiera kolejnej generacji GPU, to wciąż “sześćdziesiątka” z 6 GB pamięci VRAM to świetny wybór przy mniej zasobnym portfelu.

Pokuszę się o stwierdzenia, że seria “60” jest jedną z najpopularniejszych wśród polskich graczy. Powód jest szalenie prosty – dobry stosunek jakości do ceny. Nie są to karty najwydajniejsze, ale pozwalają na granie na przyzwoitym poziomie graficznych detali. Jednocześnie nie kosztują tyle, ile niektórzy chcieliby wydać na całym komputer. Dlatego z tym większą chęcią podszedłem do recenzji modelu marki Zotac. Tym bardziej, że linia AMP! Edition uchodzi za bardzo udaną i jest lubiana wśród użytkowników.

[nextpage title=”Specyfikacja”]

Zotac GeForce GTX 1060 AMP! Edition wykorzystuje układ GP106-400, który ma powierzchnię 200 mm kwadratowych. Został wyprodukowany w litografii 16 nm FinFET. Ma 4,4 mld tranzystorów i 10 bloków SM, co przekłada się na 1280 rdzeni CUDA, 80 jednostek teksturujących i 48 rasteryzujących. Karta jest wyposażona w 6 GB pamięci GDDR5 8 Gbps, a podsystem pamięci to sześć 32-bitowych kontrolerów, co daje w sumie 192-bitową szynę. Bazowe taktowanie tego modelu to 1506 MHz, ale Zotac zdecydował się na overclocking do 1556 MHz. Z kolei Boost został podbity z 1708 do 1771 MHz.

Za chłodzenie odpowiada sporych rozmiarów zestaw, składający się z aluminiowego radiatora, dwóch grubych ciepłowodów oraz dwóch wentylatorów o średnicy 90 mm każdy. Co ciekawe, cały mechanizm jest minimalnie dłuższy od płytki PCB. Karta jest zasilania przez pojedyncze złącze 6-pinowe. Jeśli chodzi o złącza, to otrzymujemy standard w postaci 3 portów DisplayPort 1.4 i po jednym HDMI 2.0b i DL-DVI.

  • rdzeń: GP106-400 (GeForce GTX 1060 6 GB),
  • taktowanie GPU: 1556 / 1771 MHz,
  • pamięć: 6 GB GDDR5,
  • szyna pamięci: 192-bitowa,
  • taktowanie pamięci: 8008 MHz,
  • jednostki CUDA: 1280,
  • interfejs: PCI-Express 3.0 x16,
  • złącza: 3 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.0b, 1 x Dual-Link DVI,
  • zasilanie: 6-pinowa wtyczka PCIe,
  • wymiary: 210 x 128 mm,
  • cena: około 1369 zł.

[nextpage title=”Platforma testowa”]

Nasza platforma testowa na 2018 rok prezentuje się następująco:

Procesor Intel Core i7-8700
Chłodzenie SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
Płyta główna MSI Z370-A PRO
Pamięć RAM Patriot Viper LED Red DDR4 3000 MHz
Karta graficzna Zotac Gaming GeForce RTX 2080 AMP 8 GB
Dysk 1 Patriot Hellfire M.2 SSD 480 GB
Dysk 2 Western Digital Blue SSD SATA 1 TB
Zasilacz Silentium PC Supremo FM2 80 PLUS Gold 750 W
Obudowa Streacom BC1 Benchtable
Monitor AOC G2460PG 144 Hz
System Windows 10 64 bit

Wszystkie laboratoryjne testy sprzętu wykonujemy z jej pomocą, by mieć pewność, że wyniki będą porównywalne. Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom Gaming Society, dzięki którym mogło powstać to narzędzie!

[nextpage title=”Testy w grach”]

Tradycyjnie wszystkie testy wykonywaliśmy przynajmniej 3 razy dokładnie w tych samych lokalizacjach, aby były możliwie najbardziej miarodajne. Każdy test trwał dokładnie 60 sekund. Liczbę klatek na sekundę mierzyliśmy za pomocą programu FRAPS. Przy okazji doskonale widać, jakie znaczenie ma karta graficzna w CS:GO.

[nextpage title=”Testy w benchmarkach”]

Do testów wykorzystaliśmy też dwa popularne benchmarki – 3DMark oraz Unigine Superposition. Tutaj testy również przeprowadziliśmy 3 razy, a następne z uzyskanych wyników wyciągnęliśmy średnią arytmetyczną.

[nextpage title=”Zużycie energii, kultura pracy i temperatura”]

Kartę sprawdziliśmy również pod kątem zużycia energii, generowanego hałasu oraz osiąganych temperatur. Jednak przed prezentacją wyników należą się dwa wyjaśnienia. Po pierwsze, nasza platforma testowa na otwartą budowę, co ma wpływ na niektóre parametry. Pomimo trwających upałów pomiary temperatur wykonaliśmy z samego rana, więc nie powinno to mieć żadnego wpływu na wyniki. To, co zasługuje na dużą pochwałę, to bardzo cicha praca systemu chłodzenia nawet przy wysokich temperaturach.

[nextpage title=”Podsumowanie”]

Zotac GeForce GTX 1060 AMP! Edition, zgodnie z założeniami, okazał się bardzo dobrą kartą graficzną ze średniej półki. To propozycja dla osób, które szukają wydajnej “sześćdziesiątki” w niezbyt wygórowanej cenie. Nie znajdziemy tutaj rozwiązań znanych z droższych modeli, jak chociażby efektowne podświetlenie LED lub backplate, ale to w niczym nie przeszkadza. Karta Zotaca taka właśnie miała być i w swojej roli oraz w swojej cenie prezentuje się bardzo dobrze.

Na duży plus zasługuje system chłodzenia, który charakteryzuje się niezwykle cichą pracą. Nawet pod obciążeniem wentylatory ciężko w ogóle usłyszeć (nawet przy otwartej obudowie komputera). To bardzo ważne dla wszystkich, którzy cenią sobie kulturę pracy. Do tego dochodzi niskie zużycie energii i otrzymujemy solidną konstrukcję do grania na wysokich ustawieniach graficznych w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Ocena: 9/10

[pm]+dobra wydajność
+niskie zużycie energii
+cicha praca
+5 lat gwarancji
+przyzwoita cena
-brak dodatków, np. backplate[/pm]

Źródło:

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ