Strona głównaRecenzjeHardwareInno3D GeForce RTX 2080 X2 OC – test karty graficznej

Inno3D GeForce RTX 2080 X2 OC – test karty graficznej

Do naszej redakcji trafiła kolejna karta graficzna Nvidia GeForce RTX z serii 20. Tym razem postanowiliśmy wziąć pod lupę model marki Inno3D, a konkretnie GeForce’a RTX 2080 X2 OC. Jak ta – nieco mniej znana w Polsce – marka wypada na tle bardziej rozpoznawalnych konkurentów? Czas to sprawdzić.

Już wszyscy doskonale wiemy, czego spodziewać się po RTX-ach 2080. Pod względem wydajności górują one nad flagowcem poprzedniej generacji, czyli GTX-em 1080 Ti, co według Nvidii powinno wystarczyć do grania w rozdzielczości 4K Ultra HD ze stałą płynnością 60 klatek na sekundę. Te historie można włożyć między kartki bajek, bo niewiele jest produkcji, w których RTX 2080 osiąga takie wyniki. Jednak nie zmienia to faktu, że to jedna z najwydajniejszych na rynku konstrukcji i marzenie wielu graczy. Jak sprawdza się w wersji Inno3D?

[nextpage title=”Specyfikacja”]

To, co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy, po wyjęciu konstrukcji Inno3D z pudełka, to niewielkie rozmiary. Karta ma zaledwie 268 mm długości i w porównaniu z wcześniej testowanymi przez nas modelami wypada bardzo niepozornie. Póki co nie będę zdradzał, jakie ma to przełożenie na kulturę pracy, ale faktem jest, że testowana karta zmieści się w 99% dzisiejszych obudów. Sama specyfikacja jest pod wieloma względami standardowa. Urządzenie oferuje 8 GB pamięci GDDR6 o przepustowości 448 GB/s, a także 46 jednostek SM z 2994 rdzeniami CUDA, 184 TMU oraz 64 ROP. Do tego dochodzi jeszcze 46 jednostek RT oraz 368 Tensor. Producent zdecydował się jedynie na lekkie podniesienie zegarów do odpowiednio 1515 MHz bazowo i maksymalnie 1755 MHz w Boost. Powinno się to przełożyć na dobrą wydajność.

  • Rdzeń: TU104-400A (GeForce RTX 2080 8 GB),
  • Taktowanie GPU: 1515 / 1755 MHz,
  • Proces technologiczny: 12 nm FinFET,
  • Pamięć: 8 GB GDDR6 14 Gbps,
  • Szyna pamięci: 256-bitowa,
  • Przepustowość pamięci: 448 GB/s,
  • Taktowanie pamięci: 14000 MHz,
  • Jednostki CUDA: 2944,
  • Jednostki TMU: 184,
  • Jednostki ROP: 64,
  • Interfejs: PCI-Express 3.0 x16,
  • Złącza: 3 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.0b, 1 USB-C,
  • Zasilanie: 6- i 8-pinowa wtyczka PCIe,
  • TDP: 225 W,
  • Rekomendowany zasilacz: 650 W,
  • Wymiary: 268 x 113 mm (2 sloty),
  • Cena: około 3500 zł.

[nextpage title=”Wygląd i budowa”]

Inno3D GeForce RTX 2080 X2 OC nie ma tak mocarnego chłodzenia, jak chociażby testowany przez nas wcześniej model Zotaca. Ale nadrabia to swoją budową. Pod dwoma wentylatorami o średnicy 92 mm każdy znalazło się miejsce na spory radiator z komorą parową, które zajmują całą powierzchnię płytki PCB. Dzięki temu mają pod kontrolą nie tylko temperaturę pracy rdzenia graficznego, ale także pamięci, a nawet sekcji zasilania. W tym miejscu koniecznie trzeba dodać, że wentylatory działają w trybie półpasywnym, co oznacza, że uruchamiane są tylko po przekroczeniu odpowiedniej temperatury. Jeśli będziecie przeglądać Internet lub słuchać muzyki, to karta pozostanie praktycznie bezgłośna.

W przypadku złączy Inno3D nie próbowało wymyślać koła na nowo i otrzymaliśmy absolutny standard w postaci trzech portów DisplayPort 1.4, jednego HDMI 2.0b oraz jednego USB-C z VirtualLink. To zestaw zaproponowany przez Nvidię, którego trzymają się wszyscy producenci. Można mieć co do niego małe wątpliwości, ale faktem jest, że powoli będziemy się żegnać z DVI. Z tyłu znajdziemy płytkę usztywniającą całą konstrukcję (tzw. backplate), utrzymaną w tej samej czarno-pomarańczowej kolorystyce. Karta swoim designem trochę krzyczy do nas, że jest gamingowa, ale o gustach się nie dyskutuje. Jednym się spodoba, innym trochę mniej.

[nextpage title=”Platforma testowa”]

Nasza platforma testowa na 2018 rok prezentuje się następująco. Wszystkie laboratoryjne testy sprzętu wykonujemy z jej pomocą, by mieć pewność, że wyniki będą porównywalne. Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom Gaming Society, dzięki którym mogło powstać to narzędzie!

Procesor Intel Core i7-8700
Chłodzenie SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
Płyta główna MSI Z370 Gaming Pro Carbon
Pamięć RAM Patriot Viper LED Red DDR4 3000 MHz
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 2080 X2 OC 8 GB
Dysk 1 Patriot Hellfire M.2 SSD 480 GB
Dysk 2 Western Digital Blue SSD SATA 1 TB
Zasilacz Silentium PC Supremo FM2 80 PLUS Gold 750 W
Obudowa Streacom BC1 Benchtable
Monitor AOC G2460PG 144 Hz, AOC U3277FWQ 4K
System Windows 10 64 bit

[nextpage title=”Testy w benchmarkach”]

Do testów wykorzystaliśmy dwa popularne benchmarki – 3DMark oraz Unigine Superposition. Tutaj testy również przeprowadziliśmy 3 razy, a następne z uzyskanych wyników wyciągnęliśmy średnią arytmetyczną. Wykresy uzupełnia wynik z Final Fantasy XV Benchmark z włączonym i wyłączony DLSS (Deep Learning Super Sampling).

[nextpage title=”Testy w grach”]

Inno3D GeForce RTX 2080 X2 OC przetestowaliśmy w naszym standardowym pakiecie gier, w skład którego wchodzą: Wiedźmin 3, Battlefield 1, Rise od the Tomb Raider, Battlefield V, Fortnite i dodatkowo F1 2018. Wszystkie testy przeprowadziliśmy zarówno w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli, jak i 4K Ultra HD 3840 x 2160 pikseli. W obu przypadkach gry były ustawione na maksymalne detale. Wykresy uzupełniają testy w Battlefield V z wykorzystaniem raytracingu.

[nextpage title=”Zużycie energii, kultura pracy i temperatura”]

Kartę tradycyjnie sprawdziliśmy też pod kątem kultury pracy, osiąganych temperatur i zużycia energii (dla całej platformy). Wyniki raczej nie zaskakują. Mniejsza budowa musiała mieć przełożenie na wyższe temperatury pracy i więcej generowanego hałasu pod obciążeniem. Co ciekawe, wentylatory w trybie półpasywnym działały także w samym Windowsie.

[nextpage title=”Podsumowanie”]

Inno3D GeForce RTX 2080 X2 OC osiąga dobrą wydajność, ale płaci za to gorszą kulturą pracy. Oczywiście nie zrozumcie mnie źle – nie ma żadnej tragedii. Po prostu na rynku są dostępne modele, które wypadają znacznie lepiej. Ale tego należało się spodziewać. W końcu testowana karta jest sporo mniejsza od rywali i pewnych kwestii po prostu nie da się ominąć. To nie jest propozycja dla osób, które szukają jednocześnie wydajności, cichej pracy i niskich temperatur. To karta dla posiadaczy mniejszych rozmiarów obudowy, którzy liczą na jak największą liczbę wyświetlanych klatek na sekundę. Przy cenie około 3500 zł jest to też jeden z tańszych RTX-ów 2080. Warto mieć to na uwadze.

Ocena 7/10

Zalety

  • Dobra wydajność (chociaż mogłaby być lepsza)
  • Niewielkie rozmiary
  • Cena
  • Bogaty zestaw złączy
  • Ma ray tracing i DLSS…

Wady

  • … które póki co są bezużyteczne,
  • Kultura pracy
  • Nadal 4K to za dużo

[foogallery id=”499791″]

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ