Strona głównaRecenzjeHardwareSilentiumPC Navis EVO ARGB 360 – test chłodzenia CPU

SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 – test chłodzenia CPU

Na testy trafił do nas nowy zestaw chłodzenia cieczą w wersji All in One polskiego producent SilentiumPC. Model Navis EVO ARGB 360 w cenie niecałych 500 zł oferuje aż trzy wentylatory o średnicy 120 mm każdy i podświetlenie ARGB. A jak sprawuje się w praktyce? Czas to sprawdzić.

Patrząc na nazwę SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 możecie się zastanawiać – o co chodzi z tym ARGB? Czy to coś innego niż RGB? Odpowiedź jest prosta – trochę tak. Z jednej strony to nadal podświetlenie RGB, które pozwala na wybór kolorów i efektów. Z drugiej strony to adresowalne RGB. Oznacza to, że możemy wybrać kolor każdej pojedynczej diody LED. W przypadku tego chłodzenia dotyczy to między innymi wentylatorów, w których znajduje się aż 9 osobnych diod. Domyślacie się, jakie daje to możliwości. Jednak do tego trzeba mieć odpowiednią płytę główną. Chłodzenie współpracuje z systemami: AsRock Polychrome Sync, Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion oraz MSI Mystic Light.

Specyfikacja SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

  • Kompatybilność: Intel 1366/115x/2011/2011-v3/2066, AMD AM4/AM3(+)/AM2(+)/FM2(+)/FM1, TR4
  • Wymiary chłodnicy: 395 x 120 x 54 mm (z wentylatorami),
  • Materiał chłodnicy: aluminium,
  • Liczba wentylatorów: 3,
  • Podłączenie wentylatorów: 4-pinowe (PWM) + 3-pinowe (ARGB),
  • Wymiary wentylatorów: 120 x 120 x 25 mm,
  • Prędkość wentylatorów: 500-1600 obr./min.,
  • MTTF wentylatorów: 50 000 godzin,
  • Materiał pompy: miedź,
  • Łożysko pompy: ceramiczne,
  • Prędkość pompy: 2500 obr./min.
  • MTTF pompy: 50 000 godzin,
  • Podłączenie pompy: SATA (zasilanie) + 3-pinowe (ARGB),
  • Gwarancja: 3 lata,
  • Cena: ok 475 zł.

[nextpage title=”Platforma testowa”]

Nasza platforma testowa na 2018/2019 rok nie zmieniła się od ostatnich testów. Wszystkie laboratoryjne testy sprzętu wykonujemy z jej pomocą, by mieć pewność, że wyniki będą porównywalne. Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom Gaming Society, dzięki którym mogło powstać to narzędzie! Dokładna specyfikacja prezentuje się następująco:

Procesor Intel Core i7-8700
Chłodzenie SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
Płyta główna MSI Z370 Gaming Pro Carbon
Pamięć RAM Patriot Viper LED Red DDR4 3000 MHz
Karta graficzna Zotac Gaming RTX 2070 AMP Extreme Core
Dysk 1 Patriot Hellfire M.2 SSD 480 GB
Dysk 2 Western Digital Blue SSD SATA 1 TB
Zasilacz Silentium PC Supremo FM2 80 PLUS Gold 750 W
Obudowa Streacom BC1 Benchtable
Monitor AOC G2460PG 144 Hz, AOC U3277FWQ 4K
System Windows 10 64 bit

[nextpage title=”Budowa i montaż”]

Montaż chłodzenia cieczą typu All-in-One nigdy nie należało do moich ulubionych zadań. Przymocowanie pompy, przy podłączonym radiatorze momentami wymaga umiejętności ekwilibrystycznych i nie inaczej jest w przypadku SilentiumPC Navis EVO ARGB 360. Jeśli macie w tym odrobinę wprawy, to prawdopodobnie poradzicie sobie z tym dość szybko. Żebyśmy dobrze się zrozumieli – to nie wada konkretnie tego modelu. Po prostu chłodzenia typu All-in-One mają to do siebie, że ich montaż potrafi przysporzyć kilku problemów. W przypadku konkretnie tego modelu i tak ułatwieniem są elastyczne węże łączące pompę z radiatorem. Jeśli chodzi o instrukcje, to te są proste i w pełni wystarczające nawet dla mniej zaznajomionych z tematem użytkowników.

SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

Małe problemy może spowodować podłączenie podświetlenia ARGB i zasilania. Liczba kabli i wtyczek może początkowo przyprawić o ból głowy, ale wystarczy chwila zastanowienia, aby zdać sobie sprawę, że w praktyce to dość proste. Wystarczy wszystkie wentylatory połączyć ze sobą, a następnie ostatni kabel podłączyć do płyty głównej (połączenie szeregowe). Trudniejsze będzie już chyba ukrycie wszystkich tych przewodów, aby nie zepsuć efektu rewelacyjnego podświetlenia.

SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

Jeśli chodzi o jakoś wykonania, to nic nie można SilentiumPC zarzucić. Polski producent zastosował wysokie jakości materiały, dzięki którym urządzeniem będzie nam służyć przez lata. Do tego dochodzi chyba najlepsze podświetlenie, jakie do tej pory przyszło mi oglądać w zestawach chłodzenia procesora typu All-in-One. Nasza platforma testowa obsługuje MSI Mystic Light, więc mieliśmy możliwość sprawdzenia pełni możliwość ARGB. Powiem szczerze – robi to świetne wrażenie.

[nextpage title=”Wydajność”]

Wiemy już, że SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 dobrze wygląda i jest świetnie wykonane. Montaż może być lekko problematyczny, ale każdy powinien sobie z nim spokojnie poradzić. Ale jak sprawdza się w praktyce? Mówiąc uczciwie – bardzo dobrze. Zarówno pod obciążeniem, jak i w pulpicie systemu Windows chłodzenie świetnie sobie radzi. Temperatury procesora są trzymane w mocnych ryzach, a przy tym nie ma się wrażenia, że obok działa odkurzacz. Wentylatory są słyszalne, ale nie jest to poziom irytujący dla ucha. Na tle konkurencji są wręcz niesłyszalne. To spora zaleta.

[nextpage title=”Podsumowanie”]

Niedawno testowałem chłodzenie Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB, które zrobiło na mnie dobre wrażenie. Świadczy o tym chociażby ocena 8/10. Jednak w podobnej cenie możemy mieć SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 i według mnie jest to lepszy wybór. Powodów jest kilka – świetna jakość wykonania, dobra, praktycznie identyczna wydajność i bardzo cicha praca. Poza tym otrzymujemy rewelacyjne podświetlenie ARGB. Wiem, że nie każdy tego potrzebuje, ale wtedy nie kupujecie tego typu sprzętów. Zatem – jeśli szukacie cichego, wydajnego i dobrze wyglądającego chłodzenia cieczą typu All-in-One, to SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 będzie świetnym wyborem. Montaż nie jest łatwy, ale nie jest też szalenie trudny. Instrukcje są klarowne, a w zestawie są wszystkie potrzebne elementy. Kilkanaście minut roboty i komputer zaświeci się pięknymi barwami, a procesor odetchnie z ulgą.

Ocena 9/10

 

Zalety

  • dobra wydajność,
  • świetna jakość wykonania,
  • przepiękne podświetlenie,
  • współpraca z systemami RGB ASRock, MSI, Gigabyte i Asusa,
  • kompatybilność z wszystkimi podstawkami (w tym AMD TR4),
  • bardzo cicha praca.

Wady

  • montaż może przysporzyć małe problemy,
  • mnóstwo kabli, które trudno schować w obudowie.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ