Strona głównaRecenzjeHardwareAcer Predator Helios 500 - test gamingowego laptopa dużego kalibru

Acer Predator Helios 500 – test gamingowego laptopa dużego kalibru

Wielokrotnie zastanawianiem się czy zakup laptopa do grania ma sens? Jeszcze kilka lat temu zestawienie tych dwóch słów mogło wywoływać lekki uśmieszek politowania. Dzisiaj już nie byłbym taki ostry w osądach. Na rynku mamy dostępnych wiele mocnych laptopów, które poradzą sobie z nowymi tytułami. A tym razem na moje biurko trafił prawdziwy drapieżnik, Acer Predator Helios 500.

Może i zabrzmię trochę jak stary piernik, ale co tam, powiem to, nastały piękne czasy. Gracze nie muszą już szukać kompromisów pomiędzy wydajnością komputera stacjonarnego a kompaktową i w miarę mobilną konstrukcją laptopa. Uzbrojeni w odpowiednią ilość gotówki możemy stać się posiadaczem gamingowego laptopa, na którym będziemy mogli wymiatać w najnowsze tytuły bez konieczności obniżania jakości detali i w 20 FPS.

Jednym z przykładów takiego sprzętu jest Predator Helios 500 firmy Acer. Model ten trafił do mnie na biurko w celu dokładnego zbadania i przetestowania jego możliwości w praktyce. Tego typu wyzwania zawsze sprawiają wiele radości a często również zaskakują w bardzo miły sposób. A jak w testach wypadł Predator? Tego dowiecie się z dzisiejszego testu. Zapraszam do lektury.

Acer Predator Helios 500

[nextpage title=”Wygląd i specyfikacja”]Zanim przejdziemy do opisów słowno-muzycznych przyjrzyjmy się specyfikacji Acer Predator Helios 500, podanej przez producenta.

Specyfikacja:

  • Model: Predator Helios 500 PH517-51,
  • Procesor: Intel Core i9-8950HK 6-rdzeniowy 2,90 GHz (4,10 GHZ Turbo) cache 12MB,
  • Matryca: 17,3 cala, 1920 x 1080 p, 16:9 IPS, 144 Hz,
  • Pamięć: 32 GB, DDR4 SDRAM,
  • Dysk: 256 GB SSD, 1 TB HDD,
  • Karta graficzna: GeForce GTX 1070 8 GB GDDR5,
  • Głośniki: 2 stereo + subwoofer
  • Kamera: TAK
  • Łączność: Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.0, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (Killer E2500),
  • Gniazda: USB 3.0 x 3, HDMI, DisplayPort, gniazdo zasilania, gniazda audio: słuchawki, mikrofon, USB 3.1 typ C / Thunderbolt 3 x 2,
  • Czas pracy na baterii: 3 godziny,
  • Wymiary: 38,7 x 42,8 x 29,8 cm,
  • Masa: 4 kg,
  • Akumulator: 4-komorowy litowo-polimerowy 4810 mAh, 74 Wh,
  • Dodatkowe: złącze Kensington,
  • Gwarancja: 2 lata,
  • Cena: ok 8500 złotych.

Acer Predator Helios 500

O ile filmowy Predator nie rzucał się w oczy, to już tego samego nie można powiedzieć o Acer Predator Helios 500. Ten zdecydowanie rzuca się w oczy. Cechą wspólną obu Predatorów jest ich drapieżność i możliwość zgładzenia ofiary jednym ciosem, choć w przypadku Heliosa 500 bardziej dotyczyłoby to sytuacji upuszczenia go sobie na głowę. Laptop nie należy do najmniejszych. Jego wymiary to 38,7 x 42,8 x 29,8 cm, ale nie zapominajmy, że jest on wyposażony w matryce o przekątnej 17,3 cala.

Acer Predator Helios 500

Spore rozmiary to także spora masa wynosząca prawie 4 kg. Chociaż nie kojarzy się on z mobilnością to jednak zapewniam Was, że jest to możliwe. Podczas testów zabierałem Heliosa 500 na wyjazdy. Jedno jest pewne – do jego noszenia potrzebny jest duży plecak. O ile sam laptop nie stanowi problemu, to zaskoczyć może ładowarka, która jest niezbędna jeżeli chcielibyśmy cieszyć się dobrą pracą przez cały dzień.

Acer Predator Helios 500

Jednak jeżeli już zdecydujecie się zabrać go ze sobą, to z pewnością model ten wywoła ukłucie zazdrości w sercach innych. Cała konstrukcja jest solidna i sztywna. Sprzęt nie wygina się i nie trzeszczy pod naciskiem. Niestety tego samego nie można powiedzieć o górnej pokrywie, która – pomimo 1 cm grubości – łatwo się wygina. Jednak nie powoduje to powstawania tęczy na matrycy. Oczywiście nie można przesadzać z tym wyginaniem.

Acer Predator Helios 500

Zawiasy łączące pokrywę z korpusem pozwalają na odchylenie ekranu o około 140 stopni, co możemy zrobić jedną ręką. Pracują one płynnie i nie wydają z siebie żadnych dźwięków, jednocześnie pewnie trzymają matrycę na miejscu. Wierzch wyświetlacza został przyozdobiony dwoma żłobieniami oraz napisem i logo Predator. Cała obudowa została wykonana z czarnego tworzywa ze srebrnymi wstawkami. Zaobserwować możemy tu również ciekawy efekt przechodzenia czerni w granat.

Acer Predator Helios 500

Na spodzie obudowy znajdują się otwory wentylacyjne oraz klapa, której zdjęcie da nam dostęp do slotów RAM, dysków SSD M.2 zatoki na dysk 2,5 cala oraz akumulatora. To także tutaj umieszczony został subwoofer. Cała konstrukcja spoczywa na czterech gumowych nóżkach, które gównie ze względu na masę Heliosa zapewniają, że idealnie trzyma się on powierzchni biurka.

Acer Predator Helios 500 Acer Predator Helios 500

Na lewym boku umieszczone zostały dwa porty USB 3.1 typu C wspierające również standard Thuderbolt 3, jeden port USB 3.0 oraz gniazdo RJ45. Znajduje się tu również wylot powietrza. Prawy bok to kolejny wylot powietrza, dwa porty USB 3.0 oraz gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe.Acer Predator Helios 500

„Na zapleczu” znajdziemy gniazdo zasilania oraz porty HDMI i DisplayPort, a także pokaźnych rozmiarów wyloty gorącego powietrza. W całej konstrukcji zabrakło czytnika kart, który byłby wybawieniem dla wszystkich amatorów fotografii i filmowania.

[nextpage title=”Klawiatura i touchpad, dźwięk”]Klawiatura, w jaką został wyposażony testowany Predator, jest bardzo udaną konstrukcją. Zacznijmy od tego, że znajdziemy tu blok numeryczny, którego jestem niezmiernym fanem, ze względu na częste korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych. Skok klawiszy jest głęboki i czuć go pod palcami, a zarazem bardzo cichy. Klawisze WSAD oraz kursowy są wyróżnione niebieską obwódką. Dodatkowo cała klawiatura jest wyposażona w podświetlenie LED, którego kolor możemy ustawiać strefowo.

Acer Predator Helios 500

Dodatkowym bonusem jest rząd klawiszy funkcyjnych, pozwalających na szybką konfigurację chłodzenia czy uruchomienie aplikacji Predator Sense, o której później. Sama klawiatura osadzona jest dość daleko, dzięki czemu mamy wystarczająco dużo miejsca na wygodne oparcie nadgarstków.

Acer Predator Helios 500

Touchpad jest wygodny, gładki i śliski. Palce bez problemu poruszają się po powierzchni. Płytka dookoła została przyozdobiona świecącym paskiem. Gładzik bardzo dobrze reaguje na dotyk oraz gesty i kliknięcia. Bardzo dobrym rozwiązaniem było wydzielenie przycisków, które mają głęboki a zaraz cichy skok. Z touchpadu z powodzeniem możemy korzystać w przypadku gdybyśmy zapomnieli gryzonia. Oczywiście w grach nie ma potrzeby aż tak się męczyć.

Acer Predator Helios 500

W swoim życiu miałem możliwość korzystania z kilku modeli Acera i za każdym razem bardzo pozytywnie zaskakiwała mnie jakość dźwięku, wydobywająca się z głośników i subwooferów. Nie inaczej jest w przypadku Helios 500. W komputerze znalazło się miejsce na dwa głośniki oraz subwoofer. Dźwięk jest czysty i dobrej jakości, z całkiem niezłym basem i wysokimi tonami. Z powodzeniem możemy obejść się bez słuchawek podczas grania czy oglądania filmów. Panie Acer tak trzymaj!

Acer Predator Helios 500

[nextpage title=”Matryca”]Acer Helios 500 został uzbrojony w matrycę IPS AU Optronics. o przekątnej 17,3 cala, wyświetlającą obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli przy odświeżaniu 144Hz, co nie jest zbyt często spotykane w przypadku jednostek mobilnych.  Dodatkowym atutem ekranu jest wsparcie dla Nvidia G-Sync. Wszystko to sprawia, że w tandemie z mocnymi podzespołami obraz wyświetlany jest płynnie.

Acer Predator Helios 500

Kąty widzenia są szerokie i nawet patrząc pod dużym kątem nie są widoczne zniekształcenia kolorów.  Dodatkowe testy matrycy wykonałem kalibratorami i1 Dispaly Pro oraz Spyder 5 Pro. Maksymalna jasność matrycy jaką udało mi się uzyskać to 248 nitów. Z kolei kontrast statyczny jest na poziomie 1165:1. Wartości te są zadowalające w domowych i biurowych warunkach, nieco gorzej może być w przypadku gdy na matrycę świeci słońce. Zmierzona temperatura bieli wynosiła 64985 Kelwinów do 65000 wzorcowych, czyli bardzo dobrze.

Acer Predator Helios 500

Test równomierności podświetlenia matrycy wyszedł bardzo pozytywnie. Jedynie środkowe pole na dole matrycy nie mieściło się w granicach normy. Jednak podczas normalnego użytkowania nie jest to do zaobserwowania. Maksymalna wartość delta E wynosiła 2,9, gdzie dopuszczalna wartość wynosi 4, zatem wynik jest bardzo dobry i zaskakujący.

Acer Predator Helios 500

Pomiary pokrycia przestrzeni barwnych również są zaskakująco dobre. Dla palety sRGB uzyskano wynik 96%. Przestrzeń barw NTSC pokryła się w 69%, z kolei przestrzeń AdobeRGB w 74%. Wyświetlane kolory są czyste oraz głębokie, a odcięcia są wyraźne. Gradienty przechodzą gładko. Jedynie przy wyświetlaniu naprzemiennie czerni i bieli można mieć wrażenie powidoków, jednak w przypadku dynamicznych gier nie obserwujemy tego typu efektów.

Acer Predator Helios 500

[nextpage title=”Oprogramowanie”]Acer uzbroił Heliosa w dedykowaną aplikację PredatorSense, pozwalającą konfigurować przyciski funkcyjne, zmieniać profile wydajności czy zarządzać podświetleniem klawiatury. Pierwsza z zakładek to monitor pracy komputera oraz aktualnie uruchomionych profili. Druga z zakładek służy do sterowania podświetleniem. Klawiatura została podzielona na cztery sekcje, które podświetlamy niezależnie. Do wyboru mamy pełną paletę barw RGB W kolejnych zakładkach możemy podnieść taktowanie procesora oraz karty graficznej, przypisać nowe funkcje klawiszy oraz zmienić profile wentylatorów.

Acer Predator Helios 500 Acer Predator Helios 500 Acer Predator Helios 500

[nextpage title=”Benchmarki”]Testy tradycyjnie rozpoczynamy od Benchmarków. Cyferki bardzo dobrze działają na oczy oraz pozwalają na porównanie możliwości sprzętu.

Acer Predator Helios 500

Acer Predator Helios 500

Acer Predator Helios 500

Acer Predator Helios 500

Acer Predator Helios 500

Acer Predator Helios 500

Acer Predator Helios 500

  • App Star-up Score – 12054
  • Video Conferencing Score – 8021
  • Spreadsheets Score – 9157
  • Writing Score – 6437
  • Photo Editing Score – 9120
  • Rendering and Visualization – 8877
  • Web Browsing Score – 8404
  • Video Editing Score – 5401

Helios 500 został uzbrojony w dwa dyski. Jednym z nich jest SSD o pojemności 256 GB. Jego wsparciem jest HDD 1 TB. Jeżeli chcielibyście jednak wycisnąć z niego jeszcze więcej na płycie głównej znajduje się wolny slot M.2.

Acer Predator Helios 500Acer Predator Helios 500

Helios 500 został uzbrojony w dwa dyski. Jednym z nich jest SSD o pojemności 256 GB. Jego wsparciem jest HDD 1 TB. Jeżeli chcielibyście jednak wycisnąć z niego jeszcze więcej na płycie głównej znajduje się wolny slot M.2.

[nextpage title=”Testy w grach”]

Przyszedł czas na prawdziwe testy, które zwykle nie wiadomo dlaczego zajmują najdłużej i są najprzyjemniejsze. W grach Helios 500 radzi sobie wyśmienicie, nie trzeba się ograniczać z ustawieniami. Nawet w przypadku ustawień na maksa liczba klatek nie spadała poniżej 60, a to bardzo dobrze świadczy o tym modelu oraz odpowiednim dobraniu podzespołów. Śmiało można powiedzieć, że granie na Predatorze to czysta przyjemność. Teraz przyjrzyjmy się jak komputer radził sobie w poszczególnych tytułach.

Acer Predator Helios 500

Na pierwszy rzut poszedł hit ostatnich czasów czyli Fortnite. Helios bez najmniejszego problemu radzi sobie z tym tytułem, a trzeba brać poprawkę na to, że nadal jest to gra we wczesnym dostępie ;). Maksymalna uzyskana liczba FPS wynosiła 170. Momentami liczba klatek na sekundę spadała do 110, co i tak nie jest żadnym problemem. Średnia liczba FPS wynosiła 135.

Acer Predator Helios 500

Troszeczkę bardziej wymagające The Division 2 również radziło sobie doskonale. W spokojniejszych dzielnicach gra latała z prędkością 121 klatek na sekundę, w gorących momentach, gdy kule świstały nad głowami gra potrafiła „przycinać” do 63 klatek, pozdrawiamy konsolowców. Średnia liczba FPS 83.

Acer Predator Helios 500

Geralt również radził sobie wyśmienicie, przy ustawieniach Uber bez HW nawet Novigrad nie stanowił większego wyzwania dla Heliosa. Maksymalnie 93 FPS, minimalnie 65 i średnia 81, mówią same za siebie.

Acer Predator Helios 500

Przetestowałem również nowy tryb CS:GO. Predator trawił go bez problemu, maksymalnie 361 FPS. Nawet w przypadku wzięcia zbyt dużego kęsa GTX spokojnie wypuszczał 65 klatek. Średnia liczba FPS to 188.

Acer Predator Helios 500

Lara jak zawsze piękna. Ekstremalne warunki oraz ustawienia grafiki nie odstraszyły naszej ulubionej pani archeolog. Maksymalnie 130 FPS, w sytuacjach stresowych, podczas żonglowania grantami mogliśmy zaobserwować spadek FPS do 62. Średnio Tomb Raider trzymał 88 FPS.

Acer Predator Helios 500

Na deser oraz z dużego sentymentu wybrałem się do rezydencji Bakerów, w której zawsze można znaleźć coś smacznego w lodówce, a mieszkańcy są mili i pomocni. W rodzinnym domu stabilnie średnia 139 klatek na sekundę.

[nextpage title=”Kultura pracy”]Acer Helios 500 to prawdziwy drapieżnik, niestety do prawdziwego przyczajonego tygrysa czy lamparta trochę mu brakuje. Gdyby miał polować na antylopy z pewnością wszystkie by spłoszył, a to za sprawą chłodzenia. Moc maszyny powoduje wydzielenie sporych ilości ciepła, które z kolei muszą być odprowadzone przez specjalnie zaprojektowany system chłodzenia.

Przy pełnym obciążeniu Predator potrafi wygenerować hałas o natężeniu 50 dB na froncie oraz 58 dB przy wylotach powietrza. W stanie spoczynku robi się znacznie cichszy i generuje około 40 dB.Acer Predator Helios 500

Dedykowany system chłodzenia AeroBlade 3D radzi sobie świetnie w przypadku karty graficznej GTX 1070. Nawet przy pełnym obciążeniu temperatura GPU oscylowała w okolicach 65-72 stopni. Niestety w przypadku procesora było troszeczkę gorzej, temperatura potrafiła skoczyć do 99 stopni, na szczęście bez wpadania w Throttling. Średnia temperatura procesora oscylowała w okolicach 71 przy dłuższym graniu. Podczas normalnej pracy i przeglądaniu Internetu osiągała max 65 stopni. Biorąc pod uwagę moc jednostki, Acer całkiem sprawnie poradził sobie z zaprojektowaniem systemu chłodzenia.

Acer Predator Helios 500

Pomimo tego, że Helios 500 jest laptopem, to raczej nie powinniśmy oddalać się zbytnio od gniazdka elektrycznego. Przy pełnym obciążeniu akumulator starczy na około 46-50 minut grania. Nieco lepiej wygląda to przy zminimalizowanym obciążeniu i przeglądaniu stron ze śmiesznymi kotami albo czytaniu Gamingsociety.pl. Wtedy energii wystarczy nam na ok 170 minut zabawy.

Acer Predator Helios 500

Po podłączeniu komputera do zasilacza z sieci energetycznej zostanie pobrane nawet 207 W przy pełnym obciążeniu. Przy spoczynku Helios pobiera 40 W. Średnie zużycie waha się pomiędzy 60 a 100 W.

Acer Predator Helios 500

[nextpage title=”Podsumowanie i ocena”]O Acer Predator Helios 500 można powiedzieć bardzo dużo dobrego, jednak cyfry robią to zdecydowanie lepiej. Bardzo wysoka wydajność podzespołów zapewni nam spokojne granie w nawet nowe tytuły bez schodzenia poniżej 60 klatek na sekundę. Dwa dyski oraz wolny slot M.2 gwarantują nam odpowiednią przestrzeń na zapisywanie gier.

Acer Predator Helios 500

Acer ponownie pokazał, że można tworzyć laptopy z porządnym zestawem głośników, których nie musimy zamieniać na słuchawki. Zastosowanie matrycy IPS z odświeżaniem 144 Hz okazało się istnym majstersztykiem i bardzo dobrym posunięciem. Wygodna klawiatura z podświetleniem jest elementem zapewniającym wygodną pracę oraz granie.

Acer Predator Helios 500

Wydajność sprzętu okupiona jest jego masą oraz prądożernością, co powoduje, że zabierając ze sobą Heliosa potrzebujemy odpowiedniego plecaka oraz ładowarki, bez której możemy pograć niecałe 50 minut. Dedykowany system chłodzenia AeroBlade 3D zapewnia optymalne temperatury pracy sprzętu, jednak nie unikniemy chwilowych skoków temperatury pracy procesora nawet do 99. Na szczęście obywa się bez throttlingu. Okupione jest to jednak podniesionym poziomem hałasu generowanego przez wentylatory, ale jest to do zniesienia.

Acer Predator Helios 500

Acer Predator Helios 500 z całą pewnością zasługuje na rekomendację, jako sprzęt gamingowy, który zdecydowanie będzie dobrym rozwiązaniem gdy mamy ograniczoną ilość miejsca w mieszkaniu lub często się przeprowadzamy.

Ocena 9/10

Zalety

  • Wysoka wydajność
  • Jakość wykonania
  • Matryca 17,3 cala, IPS 144Hz
  • Dobre odwzorowanie palety sRGB
  • Programowalne klawisze
  • Dodatkowe oprogramowanie sterujące
  • Dwa złącza USB 3.1 typ C/ Thunderbolt 3
  • Łatwy dostęp do podzespołów
  • Wygodna klawiatura
  • Wygodny touchpad
  • Ciekawy design
  • Dobrze trzyma się biurka
  • Potrafi zapanować nad temperaturą
  • Zdecydowanie to jest laptop gamingowy

Wady

  • Ciężki
  • Duży zasilacz
  • Krótki czas pracy na baterii
  • Momentami głośny
  • Skoki temperatury procesora
  • Przydałby się czytnik kart
  • Bez odpowiedniego plecaka kłopotliwy w transporcie

[foogallery id=”761842″]

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcewłasne
SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

1 KOMENTARZ

  1. Śliczny i wydajny lapek to fakt, ale powiedzmy sobie szczerze – nie wierzę w bajki że ten procek nie powoduje thermal throttla powyżej 80 stopni. Mam podobnego P17-75em (tam siedzi i7-7700) i przy niektórych tytułach trzeba lecieć na medium / high max a i tak robi się piekarnik a granie kiedy na polu jest przykładowo 30 stopni to nie lada wyczyn, a taka podstawka czy frostcore to must have (przynajmniej trochę wyrównuje temperatury i odkrywa dolne otwory „wisząc” nad stolikiem.
    I od razu zaznaczam że jest utrzymany w najlepszym możliwym stanie już 2 lata, zero brudu a pasta dobrej jakości).
    Posiadanie takich maszynek to sporo wyrzeczeń, a w rękach osoby niedbającej to on pożyje góra 1.5 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ