Strona głównaRecenzjeAkcesoriaAOC G2868PQU - pierwszy w Polsce test monitora dla graczy 4K

AOC G2868PQU – pierwszy w Polsce test monitora dla graczy 4K

Kilka dni temu informowaliśmy Was o premierze nowego monitora gamingowego AOC G2868PQU. Jako jedni z pierwszych mieliśmy okazję przetestować tego 28-calowego potwora i możemy podzielić się z Wami wynikami testu i wrażeniami z jego użytkowania. Zapraszam do lektury.

Czy jest możliwe żeby gamingowy monitor, o przekątnej ekranu wynoszącej 28 cali, wyświetlający obraz w rozdzielczości 4K, kosztował w okolicach 1600 złotych? AOC udowodnił, że jest to jak najbardziej możliwe i specjalnie dla graczy przygotował nowy model monitora oznaczony numerem G2868PQU. Jeden egzemplarz trafił również do naszej redakcji, na szczęście to ja odbierałem tego dnia paczki, dzięki czemu sporych rozmiarów pudło powędrowało na moje biurko.

[nextpage title=”Specyfikacja”]AOC G2868PQU jest nowością na rynku, zatem zgodnie z zasadami dobrego wychowania należy się przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie:

  • Producent: AOC
  • Model: G2868PQU
  • Typ matrycy: TN matowa W-LED
  • Przekątna panelu: 28 cali, 70,85 cm
  • Format obrazu: 16:9
  • Rozdzielczość: 3840 x 2160 pikseli @ 60 Hz
  • Czas reakcji: 1 ms (gray-to-gray)
  • Odległość między pikselami: 0,16 mm
  • Jasność: 300 cd/m2
  • Kontrast: 1000:1
  • Low Blue: Tak
  • Free-Sync: Tak
  • HDR: Tak
  • Kąt widzenia: H/V 170/160 stopni
  • Regulacja: Pochylenie ekranu w zakresie od -5 do 23 stopni, wysokość 130 mm
  • Kolory: 16,7 M
  • sRGB: 102%
  • Pobór mocy: do 92 W przy max jasności i kontraście średnia 42 W
  • Masa: 3,1 kg
  • Wymiary z nóżką: 660 x 549 x 244 mm
  • Głośniki: 2 x 3W
  • Połączenie: D SUB, HDMI 2.0, HDMI 1.4, DisplayPort 1.2
  • Złącza: Audio minijack 3,5 mm x 2 (we, wy), USB D, USB 3.1 x 3, USB fast charge x 1
  • VESA: Tak
  • Cena: ok 1600 złotych

[nextpage title=”Wygląd”]Ze względu na rozmiary matrycy całe urządzenie zostało solidnie zapakowane w pudło o wymiarach 74 x 50 x 24 cm. W środku poza matrycą i podstawką, znajdziemy kabel zasilający, kabel HDMI oraz DP. Do tego instrukcję obsługi, a także płytę z oprogramowaniem i mnóstwo styropianu, który chroni cenny ładunek.

Nóżka oraz ramię monitora wykonane są z aluminium połączonego z czarnym tworzywem ozdobionym czerwonymi paskami, charakterystycznymi dla produktów firmy AOC. Nóżkę z ramieniem łączymy przy pomocy śruby z zawleczką ułatwiającą montaż. Podstawę z monitorem łączymy za pomocą wkrętów Philips. Zdecydowaną zaletą podstawki jest możliwość regulacji wysokości położenia ekranu w zakresie 13 cm oraz ustawienia pochylenia ekranu w przód i w tył w zakresie -5 do 23 stopni. Zabrakło tu funkcji PIVOT pozwalającej na obrócenie ekranu o 90 stopni, jednak przy matrycy o tak dużej rozdzielczości wymagałoby to o wiele większej podstawki, także jest to całkowicie zrozumiałe. Na spodzie nóżki znajdują się gumowe podkładki zapewniające doskonałą przyczepność całości do biurka. Trzeba użyć bardzo dużej siły żeby przesunąć monitor po biurku. Otwór w ramieniu pełni rolę uchwytu ułatwiającego przestawianie i przenoszenie urządzenia.

Jeżeli jednak zajdzie potrzeba montażu matrycy bokiem zawsze można skorzystać z uchwytów w standardzie Vesa 100, z którym jest zgodne testowane urządzenie. Przekątna matrycy wynosi 28 cali. Na górze oraz po bokach panelu znajdują się czarne ramki o szerokości 1,7 cm, co w przypadku wykorzystania dwóch ekranów jednocześnie mogłoby przeszkadzać. Na dole matrycy znajduje się ramka o wysokości 3,2 cm ozdobiona czerwonym paskiem na całej długości. Na jej środku umieszczone zostało logo AOC. Po prawej stronie znajdują się dotykowe przyciski do sterowania ustawieniami monitora.

Za matrycą, po prawej stronie znajdziemy port USB D, który po podłączeniu do komputera daje nam dostęp do trzech dodatkowych portów USB 3.1 x 3 oraz jednego USB fast charge. Na dolnej krawędzi ekranu zostały osadzone dwa głośniki o mocy 3W. Muszę przyznać, że jak na głośniki w monitorze są one głośne i nie ma problemów z oglądaniem filmów, graniem czy słuchaniem muzyki. Szkoda tylko, że sam dźwięk jest płaski i prawie pozbawiony niskich tonów. Jednak nie zapominajmy, że to głośniki w monitorze, a nie kino domowe.

AOC G2868PQU możemy podłączyć do komputera za pośrednictwem portów D-SUB, HDMI 2.0, HDMI 1.4, DisplayPort 1.2. Obok nich znajdziemy również dwa porty mini Jack 3,5 mm wejściowy oraz wyjściowy.

Sama konstrukcja monitora jest dobrze spasowana i nie ma szpar pomiędzy ramką a matrycą. Jedyny mankament to lekkie kiwanie się ekranu na boki w przypadku, gdy trzęsiemy biurkiem Jest to związane z dużymi rozmiarami matrycy oraz możliwością regulacji kątów i wysokości, przez to na ramieniu powstają luzy. Jednak, jeżeli macie solidne biurko, albo nie bujacie się przesadnie na fotelu trzęsąc biurkiem, to nie zaobserwujecie takiego zjawiska.

[nextpage title=”Menu Ekranowe OSD”]AOC G2868PQU jest monitorem gamingowym, dlatego w menu OSD znajdziemy szereg opcji pozwalających dostosować parametry wyświetlanego obrazu do aktualnych potrzeb. Do wyboru mamy trzy predefiniowane tryby gry FPS, RTS, Wyścigi oraz trzy profile Gracza, które możemy w ograniczonym stopniu skonfigurować samodzielnie. Do wyboru jest również tryb niestandardowy, w którym dostajemy dostęp do wszystkich parametrów.

Ustawieniami wyświetlania możemy sterować zarówno przez menu OSD, po którym poruszamy się przy pomocy dotykowych przycisków na przednim panelu lub za pomocą dołączonej na płycie aplikacji G-Menu, który zdecydowanie ułatwia konfigurację. Jest to też rozwiązanie o wiele bardziej przyjazne dla użytkownika niż pilot dołączony do wcześniej recenzowanego modelu AGON AG251FZ. Jedyny mankament aplikacji to brak możliwości sterowania za jej pomocą głośnością.

 W ekranowym menu OSD w zakładce Ustawienia gry znajdziemy takie funkcje jak wcześniej wspominany Tryb Gry pozywający wybrać pomiędzy gatunkiem gry, co skutkuje automatycznym dopasowaniem sposobu wyświetlania obrazu. Wygląd cieni pozwala na ustawienie poziomu gamma  cieni w grze. Kolor gry odpowiada za nasycenie barw. Tryb FreeSync kompatybilny jest z niektórymi modelami kart graficznych AMD. Dodatkowe funkcje to Licznik klatek oraz Punkt tarczy. Reszta funkcji dostępna jest również w standardowych typach monitorów.

Warto jeszcze wspomnieć o trybie LowBlue ograniczającym wyświetlanie niebieskiego koloru, dzięki czemu nasze oczy nie męczą się tak szybko, zwłaszcza wieczorami i w nocy. Tryb Eco pozwala na zmniejszenie zużycia energii i ustawienia parametrów wyświetlania sugerowanych do czytania, przeglądania Internetu, grania, oglądania filmów czy rozgrywek sportowych.

[nextpage title=”Testy”]AOC G2868PQU jest wyposażony w zestaw przydatnych funkcji do grania i robi wrażenie swoją wielkością. Warto jednak przetestować jak taki gigant radzi sobie w warunkach bojowych. Monitor został wyposażony w matrycę TN o czasie reakcji 1 ms (gray-to-gray). Matryca podświetlona jest obecnie najczęściej stosownym rozwiązaniem, czyli W-LED, a jej przekątna wynosi 28 cali i wyświetla obraz w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli z odświeżaniem 60 Hz i w formacie 16:9. Żeby jednak cieszyć się pełnią szczęścia i graniem w 4K musimy zaopatrzyć się w mocną kartę graficzną.

Uzyskane przez G2868PQU wyniki były zadowalające jednak troszeczkę odbiegały od deklaracji producenta. Rekompensatą jest możliwość wygodnego konfigurowania parametrów, które oceniane w sposób organoleptyczny są bardziej niż zadowalające. Wbudowane dedykowane profile zdecydowanie cieszą oko i pozwalają szybko dostosować parametry pod gatunek gry jaką będziemy za chwilę ogrywali.

Ale przejdźmy już do omówienia wyników testów. Producent zadeklarował, że matryca ma jasność wynosząca 300 nitów. Po wielu próbach w doborze konfiguracji oraz profili udało mi się wyciągnąć maksymalnie 264 nity, jednak wartość ta dawała wrażenie jakbym patrzył na wybuch atomowy i wypalał oczy. W związku z tym celowałem w 250 nitów przy których matryca wstrzeliła się również bardzo dobrze w punk bieli osiągając wynik 65 280 Kelwinów, wzorcowa biel to 65 000 Kelwinów.

Jeżeli spojrzymy na równomierność podświetlenia matrycy, zaobserwujemy kilkuprocentowe różnice pomiędzy środkiem, a bokami. Największa różnica była pomiędzy środkiem, który uzyskał wynik 247 candeli, a górnym lewym rogiem, który uzyskał wynik 216 candeli, co stanowiło 12% różnicy. Przy tym ustawieniu średni błąd Delta E nie przekraczał wartości 2,65 co jest wynikiem dobrym dla monitora z tego segmentu.

Według producenta G2868PQU pokrywa przestrzeń barwną sRGB w 103% natomiast przestrzeń AdobeRGB w 82%. Moje pomiary dla palety sRGB dały wynik 98%, co jest wartością bardzo dobrą, aczkolwiek mniejszą o 5 pp w stosunku do deklaracji producenta. Z kolei pomiar dla przestrzeni AdobeRGB wynosił 77%, czyli również różnił się o 5 pp od tego co deklaruje AOC.

W testach organoleptycznych, czyli na tak zwane oko, G2868PQU wypada zaskakująco dobrze. Na kolejnych planszach kontrolnych widać wyraźne granice pomiędzy kontrastowymi kolorami. Przejście z bieli do czerni i szarości jest ostre i precyzyjne jak skalpel. Gradienowe przejścia pomiędzy kolejnymi odcieniami szarości również wyglądają dobrze. Jedyny mankament to odświeżanie 60 Hz, które powoduje, że szybkie przełączanie pomiędzy czernią a bielą zostawia powidoki i cienie. Jednak w grach efekt ten nie jest zauważalny.

[nextpage title=”Podsumowanie i ocena”]Jeżeli poszukujecie dużego monitora gamingowego jednocześnie nie chcecie wydawać worka złota to AOC G2868PQU jest dobrym wyborem. W cenie niecałych 1 600 złotych otrzymujemy 28 calowy monitor 4K z czasem reakcji 1 ms (gray-to-gray), możliwością regulacji wysokości i pochylenia matrycy. Dobra jakość wykonania i spasowanie zasługuje na pochwałę, pozostaje kwestia lekkiego bujania się na boki matrycy przy poruszeniu biurkiem, które prawdopodobnie spowodowane jest wielkością matrycy.

Na pochwałę zasługują profile dostosowane do konkretnych gatunków gier, oraz aplikacja G-Menu pozwalająca na konfigurację monitora z pozycji systemu Windows. Dodatkowym atutem jest wbudowany hub USB z portami 3.1 oraz portem szybkiego ładowania. Cztery porty wejścia pozwolą na podłączenie zarówno komputera jak i konsoli. A wbudowane głośniki zapewnią wygodne granie oraz oglądanie filmów, chociaż sam dźwięk jest troszeczkę płaski z powodu braku basów.

Pokrycie palety barw sRGB na poziomie 98% jest bardzo dobrym wynikiem, chociaż trochę niższym niż deklaruje to producent. Nieco gorzej sytuacja wygląda z jasnością matrycy, uzyskanym wynikom sporo brakuje do deklarowanych 300 nitów. W rzeczywistości przy maksymalnych 264 nitach matryca jest zbyt jasna, kalibracja w niższych wartościach daje zdecydowanie większy komfort użytkowania zarówno podczas pracy jak i grania. W testach wzorkowych obraz jest ostry, a kolory przyjemne w odbiorze. Gracze siedzący w nocy z pewnością docenią tryb LowBlue, który jest niczym balsam dla naszych oczu. To wszystko sprawia, że AOC G2868PQU jest wart polecenia w kategorii niedrogi monitor gamingowy 4K.

Ocena 8/10

Zalety

  • 28 cali
  • 4K
  • Czas reakcji 1 ms (gray-to-gray)
  • Bogate menu konfiguracyjne
  • Profile gamingowe + własne
  • Dotykowy panel sterowania
  • Możliwość konfiguracji z poziomu Windows
  • Hub USB 3.1 + fast chargé
  • W zestawie mamy niezbędne kable
  • Dużo wejść
  • Wbudowane głośniki, naprawdę głośne
  • Pokrycie palety sRGB 98%
  • Możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia
  • Bardzo dobrze trzyma się biurka
  • Prosty design
  • Stosunek cena/jakość

Wady

  • Jasność matrycy niższa niż deklarowana przez producenta
  • Przy ruchu biurkiem troszkę się giba na boki
  • Przydałaby się zawieszka na słuchawki
  • Szkoda, że nie ma odświeżania 144 hz
  • Płaski dźwięk z głośników
  • Ustawienie własnych profili wymaga trochę czasu
  • Trochę za duże ramki po bokach matrycy

[foogallery id=”621499″]

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcewłasne
SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ