Strona głównaRecenzjeCorsair Hydro H100i Pro – testujemy chłodzenie cieczą w wersji AiO

Corsair Hydro H100i Pro – testujemy chłodzenie cieczą w wersji AiO

Chłodzenie to ten element komputera, na który zwracamy coraz większą uwagę. Ostatnimi czasy na popularności zyskują zestawy chłodzenia cieczą. O ile zaawansowany system może być poza zasięgiem umiejętności montażu i finansów przeciętnego użytkownika, o tyle wersje AiO (All-in-One) to już zupełnie inna melodia. Do naszej redakcji wpadł na testy Corsair Hydro H100i Pro.

Jeszcze do niedawna chłodzenie cieczą kojarzyło się z bardzo skomplikowanymi i zaawansowanymi systemami, w których obudowa pełna jest rurek wypełnionych kolorową cieczą. Od jakiegoś czasu ten obraz, chociaż wciąż poprawny, nie jest jedynym właściwym. Na popularności zyskują zestawy All-in-One, które pod względem skomplikowania montażu nie różnią się wiele od tradycyjnym systemów chłodzenia powietrzem ze sporych rozmiarów radiatorem i wentylatorem. Jednym z takich urządzeń jest Corsair Hydro H100i Pro, które przyszło mi przetestować.

Specyfikacja:

  • Kompatybilność: Intel 115x/2011/2066, AMD AM3/AM2/AM4/TR4,
  • Wymiary chłodnicy: 276 x 120 x 27 mm,
  • Materiał chłodnicy: miedź i aluminium,
  • Liczba wentylatorów: 2,
  • Wymiary wentylatorów: 120 x 25 mm,
  • Maksymalna prędkość wentylatorów: 2400 obr/min,
  • Przepływ powietrza: 75 CFM (127,4 m3/h),
  • Inne: port komunikacyjny Corsair Link,
  • Gwarancja: 5 lat,
  • Cena: ok 470-500 zł.

[nextpage title=”Platforma testowa”]

Procesor Intel Core i7-8700
Płyta główna MSI Z370 Gaming Pro Carbon
Pamięć RAM Patriot Viper LED Red DDR4 3000 MHz
Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1070 Ti Gaming 8G
Dysk 1 Patriot Hellfire M.2 SSD 480 GB
Dysk 2 Western Digital Blue SSD SATA 1 TB
Zasilacz Silentium PC Supremo FM2 80 PLUS Gold 750 W
Obudowa Streacom BC1 Benchtable
Monitor AOC G2460PG 144 Hz
System Windows 10 64 bit

 

[nextpage title=”Budowa i montaż”]

W zestawie z chłodzeniem otrzymujemy duży zestaw śrubek, nakrętek i wszelkiej maści nakładek, dzięki którym urządzenie kompatybilne jest ze wszystkimi najpopularniejszymi podstawkami na rynku. Zamontujemy je zarówno na procesorach Intela, jak i AMD. My przetestowaliśmy Corsair Hydro H100i Pro na płycie głównej MSI Z370 Gaming Pro Carbon i procesorze Intel Core i7-8700 z podstawką LGA 1151. Montaż zajmuje maksymalnie 5-10 minut. W naszym przypadku sprowadzał się do podłożenia tylnej płytki montażowej, wkręcenia odpowiednich dystansów i zakręcenia czterech śrub. Kolejny krok do przykręcenie do chłodnicy dwóch wentylatorów, a następnie zamontowanie samej chłodnicy w odpowiednim miejscu obudowy. Maksymalnie 10 minut i po sprawie. Dla bardziej wprawnych użytkowników to nawet 5 minut. Nawet nie musimy martwić się o pastę termoprzewodzącą, bo ta już jest nałożona. Jedyny mankament to sztywne rury, które było ciężko wygiąć.

Jeśli chodzi o wygląd i jakość budowy, to trudno chłodzeniu coś zarzucić. Chłodnica wykonana została przede wszystkim z aluminium i miedzi. Sprawia wrażenie bardzo solidnej. Wentylatory to dość standardowa konstrukcja z dobrej jakości plastiku. Małe wątpliwości budzi plastik zastosowany na szczycie bloku, ale nie jest to ani element ruchomy, ani coś, co mielibyśmy wyjątkowo często wymieniać. Mój jedyny zarzut, jeśli chodzi o jakość wykonania, dotyczy dołączonych do zestawu śrub. W przypadku dwóch uszkodziłem delikatnie łeb. Nadal dało się je wkręcić, ale w moim odczuciu powinny być trwalsze.

Co ciekawe, na bloku znajdziemy port mini-USB, który musimy podłączyć do wtyków USB na płycie głównej. Dzięki temu chłodzeniem będziemy mogli sterować przy pomocy oprogramowania Corsair Link, o czym w kolejnym rozdziale. Samo chłodzenie jest zasilane z 3-pinowego portu płyty głównej i SATA, charakterystycznego dla dysków.

[nextpage title=”Oprogramowanie”]

Jeśli odpowiednio podłączymy chłodzenie i nie zapomnimy o połączeniu bloku i płyty głównej przez USB, to zyskamy możliwość sterowania ustawieniami urządzenia przez program Corsair Link. Trzeba przyznać, że to niezwykle funkcjonalne narzędzie. Na ekranie głównym mamy podgląd wszystkich parametrów komputera i samego chłodzenia. W tym miejscu możemy też zmieniać ustawienia podświetlenia, wybierając między innymi kolor i efekt iluminacji. Kolejna zakładka to ręczna konfiguracja, która daje ogromne możliwości. Dalej mamy profile ustawień – Performance, Balanced i Quiet. Na końcu mamy jeszcze ustawienia samego programu, np. języka oraz możliwość włączenia graficznych wykresów temperatur i prędkości poszczególnych elementów.

[nextpage title=”Wydajność”]

Corsair Hydro H100i Pro przetestowaliśmy pod obciążeniem i w systemie operacyjnym w dwóch profilach – Balanced oraz Performance. Za element obciążający posłużyła nam gra Wiedźmin 3: Dziki Gon z najwyższymi możliwymi ustawieniami graficznymi. Natomiast bez obciążenia to po prostu uruchomiony system operacyjny i widok na pulpit. Sprawdziliśmy zarówno osiągane temperatury, jak i hałas z odległości około 20-30 cm od chłodnicy. Wyniki prezentują się następująco:Jak widać urządzenie doskonale radzi sobie z chłodzeniem procesora. Nie udało mi się przekroczyć temperatury 67 stopni Celsjusza, chociaż robiłem co mogłem. To rewelacyjny wynik. Oczywiście lepiej system radzi sobie przy włączonym profilu Performance, ale wtedy można odnieść wrażenie, że ktoś odkurza. Wentylatory kręcące się z prędkością 2400 obr/min generują hałas, który na dłuższą metę jest trudny do zniesienia.[nextpage title=”Podsumowanie”]

Corsair Hydro H100i Pro okazało się niezwykle wydajnym systemem chłodzenia. Montaż jest prosty, jakoś wykonania nie budzi większych zastrzeżeń, a wydajność jest wzorowa. To prawdziwy zestaw dla wymagających użytkowników. Szkoda, że w trybie Performance chodzi jak odkurzacz. No i nie można też zapominać o cenie. Ta oscyluje w granicach 500 złotych, co – jak na chłodzenie procesora – jest kwotą wygórowaną. Niewiele osób będzie mogło sobie pozwolić na taki luksus, a właśnie mianem luksus należy Corsair Hydro H100i Pro określać.

Ocena 8/10

Zalety

  • łatwość montażu
  • jakość wykonania
  • wydajność
  • oprogramowanie Corsair Link

Wady

  • głośność pracy w trybie Performance
  • cena

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ