Strona głównaRecenzjeHardwareDeepcool GAMMAXX GT TGA – test chłodzenia z serii TUF Gaming

Deepcool GAMMAXX GT TGA – test chłodzenia z serii TUF Gaming

Trudno wskazać w komputerze element, który jest mniej ważny od pozostałych. Wychodzę z założenia, że PC działa tak szybko, jak jego najwolniejszy element. Nie ulega jednak wątpliwości, że często bagatelizujemy wpływ dobrego chłodzenia. Jednym z ciekawych kandydatów to zadbania o temperaturę procesora jest model Deepcool GAMMAXX GT TGA, który trafił do nas na testy.

Kupując większość procesorów (chociaż nie wszystkie) w zestawie otrzymujemy tzw. stockowy system chłodzenia. Zazwyczaj jest on w pełni wystarczający. Temperatury CPU trzyma na solidnym poziomie, o ile nie zdecydujemy się na podkręcanie. Nie oznacza to jednak, że kupno innego coolera jest błędem. Wręcz przeciwnie. Im niższa temperatura pracy wentylatorów, tym cichsza i dłuższa praca. A o żywotność elementów komputera warto dbać. Pomoże w tym między innymi model Deepcool GAMMAXX GT TGA, który miałem okazję dla Was przetestować.

Deepcool GAMMAXX GT TGA

Specyfikacja Deepcool GAMMAXX GT TGA:

  • Kompatybilność: Intel – LGA1366, 1150, 1151, 1155, 1156, 2011, 2011-v3, 2066, AMD – FM1, FM2, FM2+, AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4,
  • Wymiary: 135,8 x 84,8 x 156 mm,
  • Masa: 850 gramów,
  • Rurki cieplne: cztery o średnicy 6 mm,
  • Radiator: aluminiowy,
  • Wentylatory: jeden o średnicy 120 mm,
  • Prędkość wentylatora: 500-1500 obr/min.,
  • Przepływ powietrza: 56,5 CFM (95,99 m3/h),
  • Generowany hałas: 17,8-27 dBA,
  • Zużycie energii: 1,32 W,
  • Inne: podświetlenie RGB LED,
  • Gwarancja: 2 lata,
  • Cena: 180-190 zł.

[nextpage title=”Platforma testowa”]

Nasza platforma testowa na lata 2018/2019 nie zmieniła się od czasów ostatnich testów. Wszystkie laboratoryjne testy sprzętu wykonujemy z jej pomocą, by mieć pewność, że wyniki będą porównywalne. Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom Gaming Society, dzięki którym mogło powstać to narzędzie! Dokładna specyfikacja prezentuje się następująco:

Procesor Intel Core i7-8700
Chłodzenie SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
Płyta główna MSI Z370 Gaming Pro Carbon
Pamięć RAM Patriot Viper LED Red DDR4 3000 MHz
Karta graficzna Zotac Gaming RTX 2070 AMP Extreme Core
Dysk 1 Patriot Hellfire M.2 SSD 480 GB
Dysk 2 Western Digital Blue SSD SATA 1 TB
Zasilacz Silentium PC Supremo FM2 80 PLUS Gold 750 W
Obudowa Streacom BC1 Benchtable
Monitor AOC G2460PG 144 Hz, AOC U3277FWQ 4K
System Windows 10 64 bit

Do testów nie wykorzystaliśmy pasty termoprzewodzącej, która była dołączona w zestawie z chłodzeniem. Aby porównanie do innych modeli było jak najbardziej miarodajne, za każdym razem wykorzystujemy pastę Arctic MX-4.

[nextpage title=”Budowa i montaż”]

Pod względem designu model ten wygląda niemal identycznie jak standardowy cooler Deepcool GAMMAXX GT. Różnica polega na utrzymaniu testowanego wariantu w kolorystyce odpowiadające TUF Gaming Alliance, czyli serii sprzętów różnych producentów, które mają do siebie pasować pod względem wyglądu. Oznacza to zastosowanie charakterystycznej biało-czarno-żółtej palety barw. Oczywiście kolor podświetlenia można zmieniać na dowolną wybraną przez nas barwę.

Deepcool GAMMAXX GT TGA

Montaż cooler jest całkowicie standardowy i niczym nie odbiega od innych modeli tego typu. Całość zajmuje dosłownie kilka minut i nie jest specjalnie skomplikowana. Wierzę, że każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Jeśli nigdy tego nie robiliście, to warto sięgnąć po sprawdzone porady, np. na temat nakładania pasty termoprzewodzącej. Dzięki dołączonym elementom chłodzenie jest kompatybilne ze wszystkimi najpopularniejszymi podstawkami zarówno Intela, jak i AMD.

Deepcool GAMMAXX GT TGA

Jeśli chodzi o jakość wykonania, to trudno Deepcool GAMMAXX GT TGA cokolwiek zarzucić. To bardzo solidny sprzęt, o czym świadczy chociażby waga aż 850 gramów. To pokazuje, że całość jest wykonana z dobrej jakości materiałów, które powinny wytrzymać wiele godzin ciągłego działania. Warto wspomnieć o czterech rurkach cieplnych o średnicy 6 mm każda, które bezpośrednio stykają się z powierzchnią procesora. Dzięki temu, przynajmniej w teorii, temperatura CPU powinna być lepiej trzymana w ryzach.

[nextpage title=”Wydajność”]

Temperatury pracy procesora mierzymy w dwóch scenariuszach. W przypadku spoczynku pozostawiamy komputer na 30 minut z włączonym pulpitem systemu Windows i dopiero wtedy odczytujemy temperaturę za pomocą programu HWMonitor. Jeśli chodzi o obciążenie, to wykorzystujemy program AIDA64 Extreme, który przez 10 minut męczy CPU.

Do sprawdzania głośności chłodzenia wykorzystujemy decybelomierz Volcraft SL-100, który ustawiamy w odległości około 10 centymetrów od płyty głównej (nasza obudowa ma konstrukcję otwartą).

[nextpage title=”Podsumowanie”]

Deepcool GAMMAXX GT TGA to dobre chłodzenie. W cenie około 180-190 zł oferuje i dobrą wydajność, i niezłą kulturę pracy. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Ale powiedzmy to sobie wprost – nie jest to model skierowany do największych maniaków podkręcania. Cooler ma działać dobrze, a przy tym świetnie się prezentować w obudowie obok innych sprzętów z serii TUF Gaming. Dlatego grono potencjalnych odbiorców jest dość wąskie.

Ocena 9/10

 

Zalety

  • Jakość wykonania
  • Podświetlenie RGB LED
  • Styl zgodny z TUF Gaming
  • Wydajność
  • Kultura pracy

Wady

  • Nie dla ekstremalnych podkręcaczy

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ