Strona głównaRecenzjeFotel SPC Gear SR700 czyli gaming również dla "dryblasów"?

Fotel SPC Gear SR700 czyli gaming również dla „dryblasów”?

Fotel to jedna z tych rzeczy, której ważności gracze mogą nie doceniać. Ergonomia jednak ma duże znaczenie zwłaszcza dla tych, którzy spędzają przy komputerze stosunkowo dużo czasu a na dodatek są ponadprzecietnęgo wzrostu. SPC Gear zaprezentował na początku października nowy model fotela gamingowego SR700, który ma spełnić oczekiwania tych osób.

Fotel dla graczy to moda która trwa już od dłuższego czasu. Na rynku występuje wiele produktów tego typu, na ogół bazując na kubełkowym projekcie. Rozrzut cenowy jest znaczny, ponieważ można nabyć fotel zarówno za 300, jak i 1000 czy ponad 2000 złotych.


SPC SR700 to seria z lekko wyższego niż średniego segmentu, która według zapewnień producenta oferuje nie tylko wysoką jakość wykonania, najlepsze materiały, dbałość o szczegóły, ale również rozbudowane funkcje. Do takowych należy zaawansowany mechanizm MULTILOCK siedziska (umożliwia bujanie z funkcją blokady) oraz podłokietniki typu 4D (regulacja w czterech płaszczyznach). Jest to kolejny model z serii SR, po SR300 i Według strony producenta:

Fotele SPC Gear SR700 stworzone zostały, by poprawić ergonomię i komfort podczas intensywnej rozrywki. Wysokie oparcie pomaga utrzymać właściwą pozycję siedzącą, a cała konstrukcja fotela składa się ze stalowej ramy. Podstawą oparcia i siedziska jest wypełnienie z zimnej pianki, które zachowuje odpowiednie właściwości nawet po długim czasie użytkowania i jednocześnie zastępuje nietrwałą i twardą deskę.

DANE TECHNICZNE

  • Materiał poszycia:skóra ekologiczna
  • Waga fotela [kg]: 28,0
  • Wewnętrzna szerokość siedziska [mm]: 315
  • Zewnętrzna szerokość siedziska [mm]: 510
  • Grubość siedziska [mm]: 110
  • Głębokość siedziska [mm]: 550
  • Minimalna wysokość siedziska od ziemi [mm]: 475
  • Maks. wysokość siedziska od ziemi [mm]: 560
  • Wysokość oparcia [mm]: 915
  • Grubość oparcia [mm]: 80
  • Wewnętrzna szerokość oparcia [mm]: 305
  • Zewnętrzna szerokość oparcia [mm]: 560
  • Minimalny kąt pochylenia oparcia [°]: 90
  • Maksymalny kąt pochylenia oparcia [°]: 170
  • Minimalna wysokość podłokietnika [mm]: 290
  • Maksymalna wysokość podłokietnika [mm]: 380
  • Regulacja podłokietnika prawo/lewo: tak
  • Regulacja podłokietnika przód/tył: tak
  • Możliwość obracania podłokietnika: tak
  • Rodzaj mechanizmu bujania: MULTILOCK
  • Rodzaj podnośnika gazowego: 175 mm klasa 4
  • Długość ramienia podstawy [mm]: 350
  • Minimalny wzrost użytkownika [cm]: 170
  • Maksymalny wzrost użytkownika [cm]: 195
  • Maksymalna waga użytkownika [kg]: 150

Dostępne są 3 wersje kolorystyczne eko-skóry, czyli:

  • czarna 
  • czerwona
  • oraz biała

i jedna materiałowa, szaro-czarna, którą to też opiszę w tym tekście.

Taki a nie inny wybór, dlatego że wydało mi się, że materiał będzie bardziej praktyczny (mniej „potliwy” niż ekoskóra)
Cena foteli to okolice 1200zł. Tyle tytułem wstępu.

[nextpage title=”Praktyka”]

Na początek ostrzeżenie. Pudełko, w którym znajduje się fotel jest naprawdę duże oraz… ciężkie (ok. 30 kg). Polecałbym więc zamówić je z dostawą do domu, ewentualnie posiadanie samochodu bardziej funkcjonalnego niż sedan. Swój egzemplarz przewoziłem z 1/3 wystającą z bagażnika.
Po otwarciu pudełka znajdujemy poszczególne elementy, złożenie w całość nie zajmuje długo i nawet bez instrukcji jest to niezbyt skomplikowane. Na początek wciska się (silikonowane, dzięki czemu nie powinny uszkodzić paneli podłogowych) kółka do podstawy, następnie integruje siłownik z mechanizmem (podstawa wykonana jest z aluminium) oraz przykręca się kilka śrub. Całość nie powinna trwać więcej niż 20-30 minut. W razie czego pomocna może się okazać przejrzysta instrukcja.
SPC Gear SR700 ma dobry design, jednakże pasuje do pokoju urządzonego w przynajmniej dość nowoczesnym stylu.

Całość po zmontowaniu wydaje się solidna i dobrze wyważona. SR700F posiada mechanizm Multilock. Ma on możliwość bujania fotelem, zablokowania go w jednym z 5 ustawień czy odchylenie go nawet do 170°

Nawet przy wychyleniu oparcia do końca (170 stopni) ryzyko upadku jest minimalne, oczywiście przy zablokowanej możliwości bujania.

Jednakże przy próbie relaksu taki zakres nie jest potrzebny, powinno wystarczyć nawet ze 100, góra 120 stopni.

W razie konieczności bujania, system Multilock sprawuje się bardzo dobrze (w przeciwieństwie do Tilt, gdzie może się samo odblokować). Całość regulacji jest dość rozbudowana i budzi zaufanie jakością.

Podłokietniki są świetnie zaprojektowane oraz wykonane z miłego w dotyku tworzywa sztucznego.

Dają się regulować w poziomie, pionie (275-300 mm), a także da się je przestawiać do wewnątrz i na zewnątrz oraz cofać (niezależnie). Materiał wykończeniowy daje nadzieję, że wytrzyma bez przetarć przez długi czas. W zestawie znajdują się 2 poduszki, dolna służy podparciu odcinka lędźwiowego kręgosłupa, górna natomiast szyjnego.

Ciężko na początku do nich przywyknąć, ale po dłuższym czasie trudno mi sobie wyobrazić jak by to było bez nich.

Fotel bazuje na solidnym, stalowym szkielecie wypełnionym nieodkształcającą się pianką. Dzięki temu (zamiast dykty + zwykłej gąbki) nie powinno następować zjawisko „zapamiętywania” nacisku.
Ogólna jakość użytych materiałów powoduje, że z optymizmem patrzę na potencjalną wytrzymałość fotela (wiadomo jednak, że przydałoby się go poużywać min. rok lub dwa). Pod względem utrzymania czystości póki co nie zaobserwowałem problemów.
Warto przypomnieć, że fotel przeznaczony jest dla osób o wzroście z przedziału 170-195 centymetrów. Ja mierzę 202 cm i ważę 120kg, więc wydawałem się odpowiednim „obiektem” testów. Póki co – SPC Gear SR700 zdaje egzamin celująco, także moje dzieci (4 i 7-letnie) lubią się wdrapywać na to siedzisko.

[nextpage title=”Podsumowanie”]

Testowany fotel spełnił moje oczekiwania. Nadaje się na pewno nie tylko dla graczy. Na dodatek zaznaczę, że zadowoleni powinni być wysocy użytkownicy (nawet mierzacy powyżej 2 metrów jak ja), zresztą taki jest docelowy tzw. target SPC Gear SR700. Fotel można obniżyć, bujać, czy odchylić i zająć na tyle relaksacyjną pozycję, by móc się oddać rozrywce na ekranie.
Fotele firmy SPC Gear cieszą się dużym powodzeniem i rozbudowanie portfolio o model „dla dryblasów” na pewno pomoże w wolumenie sprzedaży polskiej firmy. Jakość wykonania, wygoda to na pewno przemawia za konstrukcją SR700. Mimo że cena jest nie ukrywajmy wysoka, to warto zainwestować, by zadbrać o swój kręgosłup. W ramach przypomnienia -> cena fotela to okolice 1200zł. Oczywiście, że znajdzie się na rynku dobre konstrukcje „nie-gamingowe” za połowę ceny testowanego modelu (vide Ikea Markus), ale niekoniecznie muszą być przystosowane do obciążenia do 150 kg oraz wzrostu użytkownika 195 (i nawet lekko więcej, jak w moim przypadku) centymetrów.

[pm]
+ Jakość wykonania oraz w miarę stonowany (jak na gamingowy fotel) wygląd;
+ Łatwy montaż;
+ Wygoda;
+ Duże możliwości regulacji (także podłokietników) ;
– Mimo wszystko cena;
– Pół żartem, pół serio – gabaryty paczki 🙂
[/pm]

Źródło:

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ