Strona głównaRecenzjeHardwareInno3D iChill DDR4 3600 MHz RGB Aura – test szybkich pamięci RAM

Inno3D iChill DDR4 3600 MHz RGB Aura – test szybkich pamięci RAM

Do naszej redakcji trafiły na testy niezwykle ciekawe pamięci RAM. Inno3D iChill, bo o nich właśnie mowa, są oferowane z prędkościami od 2400 do 4000 MHz. Nam przyszło sprawdzić wariant o taktowaniu 3600 MHz z opóźnieniami CL17. Już teraz mogę zdradzić, że mają one wiele do zaoferowania.

Wiele osób może w ogóle nie znać marki Inno3D. Bardziej zaznajomieni z tematyką użytkownicy na pewną będą kojarzyć ją z niedrogimi, ale bardzo przyzwoitymi kartami graficznymi. Ale to nie jedyne produkty w portfolio. Inno3D produkuje również pamięci RAM o nazwie iChill. Okazuje się, że są to całkiem niezłe konstrukcje, o czym przekonałem się w trakcie testów.

Do nas trafił zestaw 16 GB (2 x 8 GB) o taktowaniu 3600 MHz i opóźnieniach wynoszących CL17 przy napięciu 1,35 V. Jest on wyposażony w podświetlenie RGB LED, który współpracuje z oprogramowaniem Asus Aura Sync. Specyfikacja pamięci prezentuje się następująco:

  • Pojemność: 16 GB (2 x 8 GB),
  • Taktowanie: 3600 MHz,
  • Opóźnienia: CL17,
  • Napięcie: 1,35 V,
  • Podświetlenie: RGB (Asus Aura Sync),
  • Gwarancja: dożywotnia,
  • Cena: około 960 zł

[nextpage title=”Opakowanie i budowa”]

Opakowanie pamięci Inno3D iChill jest całkowicie standardowe. Trudno napisać mi o nim coś więcej. Ot kawałek kartonu, w którym mieszczą się dwa moduły o pojemności 8 GB każdy. W zestawie nie znajdziemy nic więcej. Ale też co mielibyśmy dostać razem z pamięciami – naklejki? A na co to komu? W pudle jest wszystko to, co najważniejsze i tego się trzymajmy.

Jeśli chodzi o budowę, to produkt Inno3D przykuwa uwagę. Aluminiowy radiator obejmuje obie strony pamięci. Dość agresywna stylistyka ma przypaść do gustu graczom, a kawałek pleksi na grzebiecie urządzenia kryje podświetlenie RGB LED, współpracujące z Asus Aura Sync. Cała konstrukcja jest bardzo solidna. Trochę „transformerowaty” design nie każdemu przypadnie do gustu, ale pamięci to nie jest coś, na co patrzymy szczególnie często.

Uwagę należy zwrócić na wysokość pamięci. Producent nie chwali się tym parametrem na swojej stronie, ale według naszych pomiarów to około 50-51 mm. Nie są to może najwyższe RAM-y na rynku, ale warto mieć te gabaryty na uwadze. Pamięci nie zmieszczą się obok każdego radiatora.

[nextpage title=”Platforma testowa”]

Nasza platforma testowa na 2018 rok prezentuje się następująco. Wszystkie laboratoryjne testy sprzętu wykonujemy z jej pomocą, by mieć pewność, że wyniki będą porównywalne. Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom Gaming Society, dzięki którym mogło powstać to narzędzie!

Procesor Intel Core i7-8700
Chłodzenie SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
Płyta główna MSI Z370 Gaming Pro Carbon
Pamięć RAM 16 GB (2 x 8 GB) Inno3D iChill DDR4 3600 MHz CL17
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 2080 X2 OC 8 GB
Dysk 1 Patriot Hellfire M.2 SSD 480 GB
Dysk 2 Western Digital Blue SSD SATA 1 TB
Zasilacz Silentium PC Supremo FM2 80 PLUS Gold 750 W
Obudowa Streacom BC1 Benchtable
Monitor AOC G2460PG 144 Hz, AOC U3277FWQ 4K
System Windows 10 64 bit

[nextpage title=”Benchmarki”]

[nextpage title=”Testy w grach”]

[nextpage title=”Podsumowanie”]

Inno3D iChill DDR4 3600 MHz RGB Aura bardzo pozytywnie zaskakują swoją wydajnością. Mówiąc w skrócie – są to szybkie pamięci. Bardzo dobrze wypadają w naszych testach. Niedowiarków może przekonać fakt, że zostały one zbudowane na markowych kościach Samsunga, więc o jakość raczej nie ma co się martwić. Dodatkowo okazują się, że wypadają one bardzo korzystnie cenowo. Za testowany wariant trzeba zapłacić około 960 zł. Oczywiście znajdziemy tańsze konstrukcje, ale bez podświetlenia RGB. Jeśli zależy nam na LED-ach, to nieco drożej wypadają Patriot Viper, G.Skill TridentZ czy też Corsair Vengeance Pro. Za to nieco lepiej wypadają HyperX Predator oraz ADATA XPG Spectrix, również z opóźnieniami CL17. Cenowo Inno3D wypada gdzieś w środku stawki. Pamiętajcie jednak o wysokości 50-51 mm, przez którą pamięci nie zmieszczą się obok każdego coolera.

Ocena 9/10

Zalety

  • wydajność
  • podświetlenie RGB
  • solidna budowa
  • dobre parametry
  • cena

Wady

  • wysokość 50-51 mm

[foogallery id=”546261″]

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ