Strona głównaRecenzjeAkcesoriaLogitech G502 Hero recenzja - jedyny słuszny wybór

Logitech G502 Hero recenzja – jedyny słuszny wybór

Pomiędzy producentami sprzętu a graczami trwa nieustanny wyścig zbrojeń. Powstają coraz to nowe peryferia, które mają za zadanie ułatwić i uprzyjemnić granie, a także zdobyć przewagę nad innymi graczami w rozgrywkach sieciowych. Dzisiaj przekonamy się jak na placu boju sprawdza się myszka Logitech G502 Hero.

Ze względu na dużą liczbę gamingowych myszy można bardzo łatwo się pogubić podczas próby wybrania najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb. Baterie przycisków czy dodatkowe bajery mogą na pierwszy rzut oka wyglądać przydatnie, jednak na dłuższą metę okazują się niewygodne i niepotrzebne. Czy podobnie jest w przypadku Logitech G502 Hero? Dowiecie się w tym materiale.

Logitech G502 Hero

[nextpage title=”Specyfikacja”]Zanim przejdziemy do właściwego testowania zerknijmy najpierw co o G502 Hero mówi jej producent, firma Logitech.

Specyfikacja urządzenia:

  • Producent: Logitech;
  • Model: G502 Hero;
  • Przełączniki: Mechaniczne;
  • Sensor: Optyczny, Hero 16K;
  • Rozdzielczość: 100 – 16000 dpi;
  • Liczba przycisków 11 – programowalnych;
  • Scroll: TAK;
  • Interfejs: USB;
  • Przewód: 2,1 m z oplotem;
  • Odświeżanie: 1000 Hz;
  • Podświetlenie: TAK RGB;
  • Dodatkowe: Procesor ARM 32 bit;
  • Wymiary: 132 x 75 x 40 mm;
  • Masa: 121 g + opcjonalnie ciężarki 5 x 3,6 grama (dołączone w zestawie);
  • Cena: ok 250 złotych.

Logitech G502 Hero

[nextpage title=”Wygląd i jakość wykonania”]Logitech G502 zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie już od pierwszego momentu. Dawno nie spotkałem myszy, która byłaby zapakowana w taki sposób, że jej wypakowanie z pudełka nie powoduje bluzgania. Małe pudełko, a w nim na tacce zapakowane niczym shushi G502. W środku, poza gryzoniem znajdziemy skróconą instrukcję obsługi oraz małe pudełeczko z pięcioma ciężarkami, każdy o masie 3,6 grama.

Logitech G502 Hero

Hero ze względu na układ przycisków przeznaczona jest dla osób praworęcznych i raczej z długimi palcami. Zdążyłem się już przyzwyczaić, że do któregoś z przycisków nie sięgam kciukiem. Bywa. Niemal cała powierzchnia gryzonia jest czarna, poza scrollem, pokrytym aluminium oraz świecącym logo Logitech.

Logitech G502 Hero

Grzbiet gryzonia oraz główne przyciski wykonane są z gładkiego plastiku dobrej jakości pokrytego gumopodobnym materiałem, który zapobiega ślizganiu się dłoni i palców. Z kolei oba boki zostały pokryte gumą. Dodatkowo kciuk znajduje tu solidną podporę, co dodatkowo zwiększa komfort korzystania.

Logitech G502 Hero

Producent tworząc G502 nie poskąpił nam przycisków, których dostajemy aż 11. Każdemu z nich możemy przypisać dowolną funkcję dzięki dedykowanemu oprogramowaniu.

Logitech G502 Hero

Zarówno lewy jak i prawy przycisk są bardzo długie i zaczynają się mniej więcej w połowie urządzenia. Ich głównym atutem są przełączniki mechaniczne o delikatnym skoku oraz cichym dźwięku. Oba zostały pokryte gładkim tworzywem, które w dotyku przypomina nieco gumę i zapobiega ślizganiu się palców.

Logitech G502 Hero

Na lewej krawędzi LPM zostały umieszczone dwa przyciski odpowiadające za zmianę DPI. Ich lokalizacja jest wygodna i bardzo przydatna, zwłaszcza gdy samodzielnie przypiszemy im inną funkcję (np. zmiana broni). Poniżej znajduje się strefa podświetlania DPI, informująca nas kolorem, który z ustawionych profili oraz DPI został wybrany.

Logitech G502 Hero

Lewy bok naszego gryzonia został uzbrojony w pokrytą gumą podstawkę wspierającą dla kciuka oraz trzy przyciski. Dwa z nich standardowo pełnią funkcję Dalej oraz Wstecz. Najbardziej wysunięty do przodu przycisk odpowiada za natychmiastową zmianę DPI podczas wciśnięcia. Po jego zwolnieniu DPI wraca do poprzednio ustawionej wartości. Rozwiązanie to przydaje się podczas precyzyjnego celowania w grach FPS. Niestety, mi nie dane było wygodnie z niego korzystać, mój kciuk nie sięgał.

Logitech G502 Hero

Grzbiet wykonany jest z czarnego plastiku z wyczuwalną chropowatą strukturą, co zapobiega ześlizgiwaniu się dłoni. Na szczycie wesoło miga do nas podświetlone logo Logitech. Pomiędzy lewym i prawym przyciskiem zostały umieszczony przycisk zmiany aktywnego profilu. Jego bliskim kompanem został klawisz zmieniający sposób działania scrolla.

Logitech G502 Hero

A ten może działać zarówno skokowo jak i gładko. W drugim przypadku działa niczym rozkręcone dobrze naoliwione łożysko lub spinner. Efekt ten z pewnością potęguje wyczuwalna pod palcem masa pokrętła, spowodowana pokryciem go aluminium. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to najlepszy scroll z jakim dotychczas miałem do czynienia. Oczywiście nie można zapomnieć o funkcji trzeciego przycisku oraz rzadziej spotykanej możliwości przewijania w lewo i w prawo przez wychylenie kółeczka na boki.

Logitech G502 Hero

Prawa storna G502, podobnie jak lewa, została pokryta gumą z motywem trójkątów. Zabrakło jedynie dodatkowej „półeczki” na mały palec, którą można by potraktować jako wisienkę na torcie.

Logitech G502 Hero

Brzuszek gryzonia został uzbrojony w cztery teflonowe podkładki, które zapewniają bardzo dobry ślizg po powierzchni biurka oraz podkładki. Dodatkowo znajduje się tu również klapka magnetyczna, pod którą zostało przygotowane miejsce na pięć ciężarków dociążających. Możemy ich używać opcjonalnie.

Logitech G502 Hero

Cała konstrukcja jest dobrze spasowana i nie wydaje z siebie żadnych niepożądanych dźwięków.

[nextpage title=”Precyzja i oprogramowanie”]Logitech G502 Hero został wyposażony w dedykowany sensor Hero 16000, działający z czułością od 100 do 16000 DPI. Co więcej urządzenie zostało wyposażone w pamięć wewnętrzną przechowującą ustawienia przycisków oraz 32-bitowy procesor ARM.

Logitech G502 Hero

Zwykle w tym miejscu omawiam przeprowadzone testy. Jednak nie tym razem. W pierwszej kolejności omówię możliwości jakie daje oprogramowanie Logitech, bo to tu zaczyna się magia.

Logitech G502 Hero

Logitech Gaming Software pozwala na konfigurowanie każdego przycisku oraz wielu innych parametrów naszego gryzonia. Dzięki wbudowanej pamięci, ustawienia możemy przechowywać bezpośrednio w myszy, dzięki czemu możemy podpiąć ją do innego komputera bez konieczności żmudnej konfiguracji. To czyni z G502 sprzęt, który sprawdzi się na turniejach.

Logitech G502 Hero

Aplikacja pozwala na samodzielną konfigurację każdego z przycisków i przypisanie mu nowej funkcji, sekwencji klawiszy lub makr. Lista wyboru jest tu naprawdę długa.

Logitech G502 Hero Aplikacja umożliwia skonfigurowanie trzech profili użytkownika. Dodatkowo w każdym z nich możemy przypisać pięć poziomów czułości DPI – pomiędzy 100 a 16000 – oraz przypisać przesunięcie, wywoływane jednym z klawiszy pod kciukiem. Do wyboru mamy również trzy poziomy szybkości odświeżenia 125/250/500/1000 Hz.Logitech G502 Hero

Kolejna zakładka odpowiada za ustawienia podświetlenia RGB. W przypadku G502 Hero wyróżniono dwa punkty podświetlenia: Logo oraz wskaźnik poziomu DPI. Ten drugi świeci tylko w momencie zmiany profilu lub DPI. Do wyboru mamy cztery efekty oświetlenia: przełączanie kolorów, stałą barwę, oddychanie lub brak podświetlenia.

Ostatnia z zakładek służy do weryfikacji częstości używania poszczególnych klawiszy i wizualizuje to w postaci „obrazu termicznego” Ciekawe narzędzie.

Logitech G502 Hero

To jednak nie wszystko. Przełączając profil wbudowanej pamięci na profile przechowane w komputerze, oprogramowanie pozwala dostosować klawiszologię w zależności od tytułu. Aplikacja automatycznie wykrywa zainstalowane gry i pobiera listę poleceń z danego tytułu. Dalej samodzielnie możemy przypisać te komendy poszczególnym klawiszom.

Sensor optyczny Hero 16000 pozwala nam na bardzo wiele, jednak podczas testów wybrałem kilka najbardziej popularnych czułości: 200/400/800/1600/2400/3200/6400/12000/16000.

Maksymalne prędkości jakie odnotowałem podczas testów zależne były od DPI i wahały się od 2,88 m/s do 4,73 m/s. Częstotliwość odświeżania według specyfikacji G502 wynosi do 1000 Hz i w większości przypadków uzyskany wynik wynosił 999Hz. Momentami zanotowałem również 1000 Hz jednak nie udało mi się tego wychwycić w ostatecznym wyniku na screenie.

Logitech G502 Hero

Duża rozpiętość DPI pozwala na dopasowanie ustawień pod siebie. Dla mnie najbardziej optymalne są wartości z zakresu 1600-2400 DPI. Przy mniejszych wartościach ręka latała po całym biurku z kolei DPI powyżej 2400 to dla mnie już katorga i zerowa precyzja ruchu.

Logitech G502 Hero

Podczas testów nie zaobserwowałem interpolacji, czułość myszy nie jest w żaden sposób fałszowana programowo. Co do akceleracji pozytywnej, to w grach kursor nie powracał na to samo miejsce przy czułości ok 12 i 16 tys. DPI. Ale były to nieznaczne różnice. I powiedzmy sobie szczerze, czy ktoś korzysta z takich ustawień?

[nextpage title=”Podsumowanie i ocena”]Logitech G502 Hero to gryzoń niemal idealny. Dawno nie korzystałem z myszki, która prowadziłaby się tak gładko i precyzyjnie. Z pewnością jest to zasługa teflonowych ślizgaczy oraz autorskiego sensora. Duży plus to także możliwość dopasowania masy urządzenia dzięki dodatkowym ciężarkom.

Logitech G502 Hero

Dedykowane oprogramowanie to zastrzyk nowej energii oraz możliwości personalizacji ustawień G502. Każdy z jedenastu przycisków możemy skonfigurować niemal w dowolny sposób. Niestety, osoby z małymi dłońmi nie będą w stanie skorzystać z dobrodziejstw jednego z przycisków, cóż bywa. Leworęczni z kolei mogą tylko pomarzyć o takim sprzęcie.

Logitech G502 Hero

Scroll pokryty metalem to czysta poezja. Nie przesadzę jeżeli powiem, że ten w G052 jest najlepszym z jakiego kiedykolwiek przyszło mi korzystać. Podejrzewam, że ciężko będzie to przebić. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że za możliwość trzymania w dłoni tego sprzętu nie musimy zapłacić tyle co za pół komputera. Cena waha się w okolicach 250 złotych, co przy jakości wykonania i możliwościach jest ceną wręcz śmieszną. Zdecydowanie polecam Logitech G502 Hero!

Ocena 9/10

Zalety

  • Świetna jakość wykonania
  • Cena
  • 11 programowalnych przycisków
  • Idealnie się prowadzi
  • Sensor Hero
  • Dodatkowe ciężarki
  • Długi przewód
  • Oprogramowanie
  • Idealny scroll
  • Bardzo wygodnie leży w dłoni

Wady

  • Przy małych dłoniach można nie dosięgnąć do niektórych przycisków
  • Nie dla leworęcznych

[foogallery id=”774121″]

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

3 KOMENTARZE

  1. Czy jeżeli skonfiguruje mysz pod siebie, w tym ustawie sobie aby przyciski działały jako jakiś przycisk z klawiatury. Do tego na sztywno przypisze jedną rozdzielczość czujnika to po zapisaniu i podpięciu pod każde nowe urządzenie ten profil będzie od razu aktywny? I czy gra to rolę czy to będzie komputer, konsola, telefon? Ciekawi mnie to, bo nigdzie dokładnie nie jest to opisane, a np. na konsoli nie można zainstalować oprogramowania od Logitecha..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ