Strona głównaRecenzjeROG Zephyrus GA502D - test gamingowego laptopa w rozsądnej cenie

ROG Zephyrus GA502D – test gamingowego laptopa w rozsądnej cenie

W swojej karierze gamingowej przez moje ręce przewinęły się dziesiątki laptopów dla graczy. Wszystkie łączyło jedno – procesor Intela. Tym razem jest inaczej. ROG Zephyrus GA502D to pierwszy laptop wyposażony w procesor AMD jaki miałem okazję testować. Jak sobie poradził? Przekonajmy się.

Jakiś czas temu miałem okazję testować model ROG Zephyrus GX502G z sześciordzeniowym procesorem Intel Core i7-9750H i kartą RTX 2060. Tym razem trafiła do mnie nieco lżejsza jednostka ROG Zephyrus GA502D, wyposażona w kartę graficzną GTX 1660 oraz procesor AMD  Ryzen 7 Mobile 3750H. Postanowiłem więc, że nie będziemy się oszczędzać i sprzęt przetestujemy zarówno w najnowszych jak i najbardziej popularnych produkcjach.

Jednak zanim przejdziemy do katowania wysiłkowego sprzętu, najpierw dokładniej przyjrzyjmy się jego specyfikacji:

  • Model: ROG Zephyrus GA502D;
  • Karta Graficzna: AMD Radeon RX Vega 10, NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti 6 GB (Boost Clock: 1435MHz, 60W);
  • RAM: DDR 4 16 GB 2400 MHz;
  • Dysk: SSD 512 GB M.2 NVMe PCIe;
  • Procesor: AMD Ryzen 7 3750H 4 rdzenie, od 2,3 GHz do 4,0 GHz, 6 MB cache;
  • Matryca: 15,6 cala matowa, IPS 1920×1080@120Hz;
  • Głośniki: 2 x 1 W Smart AMP;
  • Gniazda: 1 x USB 3.1 Gen 2 Typ-C z DP 1.4, 3 x USB 3.1 Gen 1 Typ-A, 1 x HDMI 2.0b, 1 x 3,5 combo jack, 1 x Kensington Lock, 1 x RJ45;
  • Łączność bezprzewodowa: BT 5.0, WiFi 802.11ac 1*1;
  • Wymiary: 36 x 25,2 x 2,04 cm;
  • Bateria: 4-komorowa, 4940 mAh, Li-Polimerowa;
  • Masa 2,1 kg;
  • Zasilacz 180 W,
  • Cena: od: 5299 zł.

[nextpage title=”Wygląd i obudowa”]Obudowa ROG Zephyrus GA502D niemal do złudzenia przypomina wcześniej testowanego ROG GX502G. Drobna różnica polega na kierunku szczotkowania aluminium, z którego wykonana jest pokrywa. Ten detal to jedyna różnica – na obudowie tak jak poprzednio producent umieścił podświetlane na czerwono logo ROG. Sama pokrywa dzięki dobrej jakości zawiasom działa pewnie i bez skrzypienia, i trzyma się sztywno. Jej kąt wychylenia to około 110 stopni. Niestety dość łatwo pozostawić na niej ślady palców, ale ściereczka z mikrofibry rozwiązuje problem w kilka sekund.

Lewy bok laptopa został uzbrojony w port zasilania, gniazdo sieciowe, HDMI USB 3.1 A, USB 3.1 C oraz port mini jack. Na prawym natomiast umieszczone zostały dwa porty USB 3.1 A, wylot powietrza oraz gniazdo Kensington do przypięcia linki zabezpieczającej.

Na tyle znajdują się dwa otwory wentylacyjne. Dzięki takiej konstrukcji hałas generowany przez wentylatory jest w pewnym stopniu tłumiony przez uniesioną pokrywę.

Spód ROG Zephyrus GA502D został wyposażony w aż 7 gumowych podkładek zapobiegających ślizganiu się komputera po biurku. Jak widać, producent nie szczędził na możliwości stabilnego utrzymania sprzętu na biurku. To także tutaj znajdują się kolejne otwory wentylacyjne komputera.

Wszystkie elementy zestawu zostały spasowane dobrze dzięki czemu konstrukcja jest sztywna i nie skrzypi podczas otwierania pokrywy czy podnoszenia. Czarne tworzywo stanowiące większość obudowy jest dobrej jakości. Niewielkie wymiary obudowy 36 x 25,2 x 2,04 cm oraz masa 2,1 kg sprawiają, ze jest to model, który bez problemu zabierzemy ze sobą zarówno do szkoły/uczelni, jak i pracy czy na wyjazd służbowy.

[nextpage title=”Ekran”]ROG Zephyrus GA502D został wyposażony w matową matrycę IPS o przekątnej 15,6 cala, wyświetlającą obraz w rozdzielczości 1920×1080 pikseli z częstotliwością 120Hz. Dzięki podwyższonej częstotliwości matrycy obraz jest wyraźny zarówno w przypadku wyświetlania statycznych obrazów jak i w grach. Kąty widzenia są szerokie, a dzięki zastosowaniu matowej matrycy nie ma problemów z odbijaniem się światła lampy czy słonecznego.

Dodatkowe testy matrycy wykonałem kalibratorami i1 Dispaly Pro oraz Spyder 5 Pro. Natywna luminancja matrycy wyniosła 259 nitów, przy tej klasy sprzęcie można było spodziewać się jednak przynajmniej 300 nitów. Zdecydowanie lepiej jest w przypadku temperatury bieli, która wyniosła 6524 Kelvinów w porównaniu do wzorca wynoszącego 6500 Kelvinów.

Zdecydowanie lepiej wygląda równomierność podświetlania. W porównaniu ze środkiem tylko dolny środkowy sektor odbiegał znacząco od normy. W pozostałych polach zanotowano maksymalnie 9% różnicy względem środka.

Matryca ROG Zephyrus GA502D będzie idealna do grania ze względu na prędkość odświeżania, jednak jeżeli chcielibyście wykorzystywać ten model do obróbki zdjęć czy filmów, nie będzie to dobrym pomysłem. W pomiarach gamutu pokrycie palety sRGB wyniosło zaledwie 65%. Dla przestrzeni barw AdobeRGB nie jest lepiej – pokrycie wynosi zaledwie 48%, z kolei przestrzeń NTSC to tylko 46%.

Wygląda na to, że matryca jest najsłabszym ogniwem modelu GA502D. O ile w grach nie przeszkadza to aż tak bardzo i w testowanych tytułach nie było to zauważalne, to obróbka zdjęć do druku może powodować spore różnice przez brak możliwości właściwego odwzorowania barw na ekranie.

[nextpage title=”Klawiatura, touchpad i dźwięk”]Klawiatura w GA502D działa praktycznie bezgłośnie i bez oporu. Droga przycisków wynosi 1,4 mm. Jest to tak zwany format TLK czyli brak tu bloku numerycznego, głównie ze względu na wymiary laptopa. Sam układ klawiszy został lekko zmodyfikowany przez co przycisk PrtSc został przeniesiony, podobnie jak klawisz Del. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Jednak pisanie przy użyciu tej klawiatury to czysta przyjemność i mówię to ja, maniak stukających klawiatur mechanicznych.

Klawisze funkcyjne „F” mają przypisane dodatkowe komendy wywoływane przez użycie kombinacji z klawiszem FN. Odpowiadają one za sterowanie multimediami, ustawieniami ekranu podświetlanie klawiatury oraz profilu działania komputera.

Czcionka opisująca każdy z klawiszy jest czytelna i dobrze widoczna zarówno z podświetleniem jak i bez niego. Klawisze dodatkowo możemy podświetlić na biało, co jest lekką odskocznią od wszędobylskiego RGB.

Jednopłytkowy touchpad jest wygodny podczas standardowego korzystania z Windows. Przy korzystaniu z Internetu przydałoby się jeszcze przewijanie krawędziowe, które jest coraz rzadziej spotykane. Sama płytka reaguje prawidłowo na dotyk, jest gładka i śliska. Lewy i prawy przycisk myszy został ukryty w rogach touchapada. Jego bolączką jest szybkie palcowanie się podczas użytkowania.

Jakość dźwięku w ROG GA502D jest na całkiem dobrym poziomie dwa 1W głośniki zaskakują głośnością z jaką mogą grać. Sam bas jest jednak nieco płaski i zdecydowanie przypadłby się dodatkowy głośniczek niskotonowy. Nie uświadczymy tu dudnienia, chociaż pod nadgarstkami czuć każde uderzenie membrany. Nieco więcej z tych małych głośniczków wyciśniemy dzięki oprogramowaniu Armoury Crate.

Wraz z laptopem producent uzbraja nas w dodatkowe oprogramowanie pozwalające na ustawienie profilu wydajności, kontrolę temperatur czy zarządzenie profilami dźwiękowymi.

[nextpage title=”Testy w benchmarkach”]Standardowo komputer został przetestowany w kilku popularnych benchmarkach. Podstawą jest oczywiście 3DMark i Time Spy, Fire Strike, Sky Diver oraz Cloud Gate. Ponadto, doszły testy w Cinebench R15 dla samego CPU oraz OpenGL. Na koniec sprawdziliśmy możliwości systemowego dysku SSD w programie AS SSD Benchmark. Wyniki prezentują się następująco:

Benchmark Wynik:
Time Spy 6052
Fire strike 14835
Sky Diver 35248
Cloud Gate 35131
Cinebench R15 CPU 1182
Cinebench R15 OpenGL 104

 

[nextpage title=”Testy w grach”]Chyba jednak najważniejsza część testów to sprawdzenie jak komputer radzi sobie z grami. Tym razem postawiłem na nowości oraz sprawdzone klasyki. Wśród nich znalazły się RDR2, Star Wars: Jedi Fallen Order, GTA V oraz Wiedźmin 3. Gry zostały sprawdzone w trybie turbo na różnych ustawieniach detali.

Gra – Jakość tekstur Min Średnie Max
Red Dead Redemption 2 – Uber 43 46 54
Red Dead Redemption 2 – Wysokie 35 47 68
Red Dead Redemption 2 – Średnie 33 41 121
GTA V – Uber 52 69 85
GTA V – Wysokie 58 59 85
GTA V – Średnie 54 69 85
Star Wars Jedi Fallen Order – Uber 30 51 75
Star Wars Jedi Fallen Order – Wysokie 34 61 88
Star Wars Jedi Fallen Order – Średnie 56 61 88
Wiedźmin 3 Dziki Gon – Uber z HW 62 72 90
Wiedźmin 3 Dziki Gon – Wysokie z HW 58 70 80
Wiedźmin 3 Dziki Gon – Średnie z HW 68 80 98

 

Jak widać ROG GA502D radzi sobie zarówno z nowymi jak i klasycznymi tytułami, chociaż w niektórych kwestiach trzeba iść na małe ustępstwa i pokombinować nieco z ustawieniami grafiki. Jest to zdecydowanie kompromis pomiędzy ceną a wydajnością.

[nextpage title=”Kultura pracy i akumulator”]ROG GA502D zdecydowanie dobrze radzi sobie ze swoją pracą podczas standardowego użytkowania jest praktycznie bezgłośny. Dopiero podczas wzmożonego wysiłku w trybie turbo wchodzi na wysokie obroty generując około od 45 do 48 dB co już jest słyszalne, ale jest i tak zdecydowanie lepiej niż w przypadku innych modeli gamingowych laptopów.

Również jeżeli chodzi o temperatury jest lepiej niż w przypadku innych laptopów dla graczy. Podczas przeglądania Internetu i takiej codziennej pracy CPU rozgrzewa się do 38 stopni, z kolei GPU do 36. Podczas grania robi się nieco cieplej, ale bez tragedii czy wchodzenia w trottling – procesor rozgrzewa się maksymalnie do 82, a GPU do 74 stopni Celsjusza. Wniosek jest jeden – GA502D radzi sobie bardzo dobrze z oprowadzaniem ciepła.

Pobór mocy również jest na akceptowalnym poziomie. Standardowa praca to pobór w okolicach 20-40 W, z kolei podczas z grania wzrastał do około 106 – 112 W.

Miłym zaskoczeniem jest praca na jednym cyklu ładowania. Przeglądanie Internetu na WiFi, przy lekko ściemnionym ekranie pozwala na ponad 4:30 godziny zabawy. Z kolei jeżeli przyszłaby Wam ochota na granie to na jednym cyklu bateria wytrzyma około 1:20 – 1:30 godziny.

[nextpage title=”Podsumowanie i ocena”]ROG GA502D to zdecydowanie świetny kompromis pomiędzy wydajnością a ceną. W kwocie około 5799 zł dostajemy poręcznego i lekkiego laptopa, który zapewnia nam bardzo rozsądny czas pracy na jednym ładowaniu oraz możliwość grania nawet w najnowsze tytuły o ile jesteśmy gotowi na pewne ustępstwa w kwestii jakości tekstur.

Codzienna praca na tym modelu jest czystą i cichą przyjemnością, co więcej nawet wzmożony wysiłek nie powoduje znacznego wzrostu temperatur i bardzo głośnej pracy wentylatorów. Należy jednak pamiętać, ze jest to model typowo do pracy oraz do grania, ze względu na niski gamut nie jest on wskazany do profesjonalnej obróbki zdjęć.

Jeżeli zatem potrzebujecie gamingowego niewielkiego laptopa, a jednocześnie nie chcecie pójść z torbami to zdecydowanie ROG GA502D jest wart polecenia.

Ocena 8/10

Zalety

  • stosunek ceny do jakości
  • niewielkie rozmiary
  • lekki
  • matryca 120 Hz
  • długi czas pracy na baterii
  • obsłuży nawet najnowsze gry, choć z pewnymi kompromisami
  • świetna jakość wykonania
  • design
  • odprowadzanie ciepła
  • kultura pracy

Wady

  • słabe odwzorowanie kolorów
  • ekran mógłby być jaśniejszy
  • płaskie basy

[foogallery id=”913003″]

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ