Strona głównaRecenzjeTranscend SSD230s 512 GB – recenzja niedrogiego dysku SSD SATA

Transcend SSD230s 512 GB – recenzja niedrogiego dysku SSD SATA

Z miesiąca na miesiąc spadają ceny dysków SSD. Kiedyś za 400-500 zł mogliśmy kupić modele o pojemności 120-128 GB, a potem 240-256 GB. Dzisiaj taka kwota pozwala mieć już pół terabajta przestrzeni na szybkim modelu z interfejsem SATA III. Dowodem na to jest Transced SSD230s, którego mieliśmy okazję przetestować.

Transcend to firma znana, ale bez wątpienia nie jest to poziom rozpoznawalności SanDiska, Kingstona, Samsunga, Intela czy Western Digital. To jednak nie szkodzi. Chiński producent zdążył wyrobić sobie opinię solidnego, którego produktom można zaufać. Tak samo jest z modelem SSD230s, który – nie ma co się oszukiwać – jest skierowany do mniej zamożnego odbiorcy. Już w cenie 420 złotych możemy kupić wariant o pojemności aż 512 GB. Jeszcze niedawno taka kwota byłaby nie do pomyślenia. Tym ciekawsza jest to oferta dla ludzi, którym nie zależy na prędkościach oferowanych przez dyski M.2 lub PCI-Express, ale szukają przyzwoitej pojemności, zdolnej do pomieszczenia sporej liczby gier lub innych danych.

[nextpage title=”Specyfikacja”]

Transcend w dysku SSD230s zastosował pamięci 3D NAND Flash oraz kontroler Silicon Motion SM2258. Według producenta taki duet zapewnia maksymalne prędkości na poziomie 560 MB/s przy odczytywaniu danych i 520 MB/s przy zapisywaniu plików. W tym momencie to już standard i ograniczenie, którego póki co dyski SATA już nie są w stanie przeskoczyć. TBW, jak na model o pojemności 512 GB, jest przyzwoite i wynosi 364 TB. Transcend udziela na dysk 3-letniej gwarancji, czyli nie ma tragedii, ale mogłoby być lepiej. Pełna specyfikacja testowanego modelu znajduje się poniżej.

Specyfikacja:

  • Interfejs: SATA III 6 Gb/s,
  • Format: 2,5 cala (6,8 mm),
  • Pojemność: 512 GB,
  • Pamięci: 3D NAND Flash,
  • Kontroler: Silicon Motion SM2258,
  • Odczyt: 560 MB/s,
  • Zapis: 520 MB/s,
  • Odczyt IOPS: 65 000,
  • Zapis IOPS: 85 000,
  • TBW: 364 TB
  • Gwarancja: 3 lat,
  • Cena: ok. 420-500 zł.

[nextpage title=”Platforma testowa i metodologia”]

Procesor Intel Core i7-8700
Chłodzenie SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
Płyta główna MSI Z370 Gaming Pro Carbon
Pamięć RAM Patriot Viper LED Red DDR4 3000 MHz
Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1070 Ti Gaming 8G
Dysk 1 Patriot Hellfire M.2 SSD 480 GB
Dysk 2 Western Digital Blue SSD SATA 1 TB
Zasilacz Silentium PC Supremo FM2 80 PLUS Gold 750 W
Obudowa Streacom BC1 Benchtable
Monitor AOC G2460PG 144 Hz
System Windows 10 64 bit

 

Każdy test przeprowadziliśmy 3 razy, aby wykluczyć ewentualne błędy pomiarowe i uzyskać jak najbardziej wiarygodne rezultaty. Tyczy się to zarówno benchmarków, jak i testów użytkowych. Co ważne, w tym drugim przypadku nie korzystaliśmy z systemowego mechanizmu do przenoszenia plików. Zamiast tego wykorzystaliśmy bardzo popularny program TeraCopy 3.26. Pliki kopiowane były w obrębie partycji danego dysku. Do tworzenia archiwów wykorzystaliśmy program 7-Zip w wersji 18.01.

[nextpage title=”Testy syntetyczne”]

Testy przeprowadziliśmy w dwóch najpopularniejszych benchmarkach do dysków – AS SSD Benchmark 2.0.6485.19676 oraz CrystalDiskMark 6.0.0. Jak już wspominaliśmy w dziale o metodologii – każdy został przeprowadzony trzykrotnie i z wyników wyciągnęliśmy średnią. W ten sposób unikamy ewentualnych błędów pomiarowych i podajemy najbardziej realne rezultaty.

[nextpage title=”Testy użytkowe”]

Testy użytkowe sprowadzały się do kopiowania konkretnych plików lub folderów pomiędzy jedną partycją tego samego dysku. Podobnie jak w przypadku benchmarków – każdy test przeprowadzony został trzykrotnie. Wybraliśmy cztery warianty:

  • plik ISO z Windowsem 10 o pojemności 3,4 GB,
  • zdjęcia i filmy, czyli standardowy zestaw po wakacjach o pojemności 2,52 GB,
  • folder z plikami ZIP i EXE o pojemności 9,05 GB,
  • wszystkie powyższe pliki razem.

Oprócz tego sprawdziliśmy w jakim czasie program 7-Zip był w stanie utworzyć archiwum 7z z tych samych plików, co w przypadku kopiowania. Tutaj pominęliśmy jedynie plik ISO, który sam w sobie jest pewnego rodzaju archiwum. Wszystkie wyniki kopiowania i tworzenia archiwum podajemy w sekundach, więc im niższy rezultat, tym lepiej.

[nextpage title=”Podsumowanie”]

Nie ma co ukrywać – Transcend nie jest demonem prędkości. Praktycznie w każdym teście ustępuje wcześniej testowanym Samsungom z serii 860, SanDisk Ultra oraz WD Blue. Z drugiej strony musimy pamiętać, że porównujemy konstrukcję o pojemności 512 GB z modelami o dwa razy większej przestrzeni na dane. Wbrew pozorom ma to wpływ na wydajność, ale to nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Dlatego Transcend SSD230s to dysk, który oceniamy wysoko. Przede wszystkim musimy na niego patrzeć przez pryzmat ceny, a ta jest bardzo atrakcyjna. Szkoda tylko, że Chińczycy nie pokusili się o 5-letnią gwarancję, jak np. we wspominanych Samsungach. Z drugiej strony SanDisk i Western Digital też oferują „jedynie” 36 miesięcy gwarancji.

 

Ocena: 9/10

Zalety

  • solidna wydajność
  • bardzo atrakcyjna cena!
  • świetny stosunek jakości do ceny

Wady

  • 3 lata gwarancji, ale to już czepialstwo

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ